Když se jedna z hrdinek sitcomu Jak jsem poznal vaši matku rozhodne odstěhovat od všech přátel, skončí ve špeluňce se skládací postelí, kterou není možné postavit až na zem, a záchodem stojícím přímo vedle kuchyňské minilinky.
Pro někoho děsivá představa je ovšem pro spoustu lidí velmi blízká realitě. Panelákové byty sice nejsou až takto miniaturní, ovšem jako metafora pro ně působí tento seriálový byt dokonale. Běžné a cenově nejdostupnější byty se prostě vzhledem k většímu zalidnění měst neustále zmenšují. Proto je dobré se s malým prostorem nejen smířit, ale vytěžit i z mála, které máte k dispozici, naprosté maximum.
Poskládat si byt po svém Zařizování malého bytu nebo domu si obzvlášť užijete, pokud rádi skládáte puzzle. Právě tento systém je totiž pro malé prostory nejdokonalejším řešením.
„V malém prostoru nemůže figurovat nic navíc,“ upozorňuje interiérová designérka Janka Murínová. „Všechno tu musí mít svůj účel a nejlépe ještě několik dalších funkcí. Jídelní stůl se ve vhodnou chvíli mění v pracovní kout nebo žehlicí prkno, pohovka s kvalitní matrací může sloužit jako plnohodnotná postel. Obchodů, které mají v sortimentu nábytek vhodný do malých bytů nebo domů, je u nás dost, včetně firem IKEA, Kika nebo Kartell. Důležité je správně dohromady poskládat jednotlivé kousky.“
Téměř k dokonalosti dotáhl koncept řešení malého prostoru lotyšský designér Roland Landsberg. Vloni na londýnské výstavě 100% design představil svůj projekt Boxetti: ručně vyráběné corianové kvádry, z nichž se na různých místech vyklápí police či postel nebo třeba vysouvá televize včetně kompletní sestavy domácího kina. Dokážou kompletně pokrýt funkci prakticky kterékoli místnosti v bytě kromě koupelny a díky použitému materiálu vypadají až neuvěřitelně luxusně.
Stejně dobře ale v malém bytě poslouží jakékoli skládací a rozkládací prvky včetně oblíbených hnízdových stolků nebo patrové postele, pod níž můžete zařídit třeba šatnu. Větší kusy nábytku pak mohou, zvlášť v otevřených prostorech, zastupovat stěny a oddělovat jednotlivé zóny. Pro členění bytu nemusí sloužit jen knihovna či paraván, ale i pohovka nebo stolek s televizí.
Do malého prostoru se rozhodně vyplatí nechat vyrobit věci na míru. Jedině díky tomu budete schopní využít každé hluché místo včetně vyšších partií zdí a stropu. Úložné prostory pak mohou skrývat dokonce schody, nemluvě o posteli. „Nebojte se vysokých skříní a knihoven, které mohou klidně sahat až do stropu,“ říká interiérová designérka. „Když vestavěné skříně navíc opatříte posuvnými dveřmi se zrcadlovým povrchem, místnost se paradoxně ještě zvětší.“
Šikovně umístěná knihovna zase dokáže vyřešit problém se vstupní halou. Místo polic hned u vstupu může být konzole s háčky nebo ramínky na kabáty. Zbytek můžete vyhradit čemukoli, od knih po právě přinesenou poštu, psí vodítko, krémy na boty nebo třeba krabice s nářadím. Do velkých polic ale můžete skládat i větší kusy nábytku, které běžně nepoužíváte - sestohované jídelní židle, sedací pufy a malé odkládací stolky nebo třeba skládací koš na špinavé prádlo.
Nábytku vyrobeného na míru se nemusíte vzdávat, dokonce ani když bydlíte jen v pronajatém bytě nebo prostě nemáte peněz nazbyt. Důležitá je totiž důmyslnost samotné sestavy, ne materiál. Police mohou být vyrobené z obyčejné spárovky, která v hobbymarketech stojí pár set korun, a boxy nebo komody z podobně levných MDF desek. V mladých interiérech pak oba materiály, nejčastěji natřené ve výrazné barevné kombinaci, vypadají dokonce lépe než standardní nábytek vyrobený z „klasických“ materiálů. Lehce a nepřeplácaně Stylově by měly malé interiéry zůstat hlavně jednoduché. „Na stěny použijte jen jednu barvu, klidně bílou, smetanovou nebo odstín bílé kávy. Prostor pak nebude působit rozbitě, a opticky se dokonce zvětší,“ popisuje Janka Murínová. V případě malých prostorů, jako je záchod nebo sklep, zajímavě působí malba stejnou barvou v úplně celé místnosti včetně podlahy a stropu.
„Chcete-li si i v malém bytě dopřát designové solitéry, zaměřte se na takové kusy vybavení, u kterých stejně nijak prostorově neušetříte, jako jsou světla nebo židle,“ radí interiérová designérka. Podobné je to i s dekoracemi, hlavně s obrazy, které si jako jedny z mála v takovém bytě lze dovolit. V menším prostoru je lepší rozvěsit nanejvýš paspartované plakáty, které působí lehčím dojmem. Na druhou stranu se nemusíte bát experimentovat s jejich náměty. Právě v malém, mladém bytě bude dobře působit svěží design mladých výtvarníků.