Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Nikomu jsem vědomě neublížil, hájí se lékař, který trápil děti

Česko

  20:45
PRAHA - Lékař Jiří Havránek, který měl podle svědectví týrat dětské pacienty, odmítl, že by jim ubližoval. "Vědomě jsem nikdy nikomu neublížil. Já sám mám tři děti, rodina a medicína je v podstatě celý můj život," prohlásil lékař.

Nemocnice v Klatovech. foto: MAFRA - Martin Polívka

Televizi Prima řekl dvaačtyřicetiletý Jiří Havránek, že je lékařem, který zastává názor, že pokud lze dětem ulevit od bolesti, měly by dostávat léky typu analgetik a sedativ.

ČTĚTE:

Policie prošetřovala případy, kdy měl Havránek coby primář děstkého oddělení klatovské nemocnice malým dětem od jednoho do dvou let rozpíchat ručičky i hlavičky, když se jim pokoušel zavést kanylu. Jiné děti měl předávkovat analgetiky, což vážně zhoršilo jejich zdravotní stav. Policie případ nakonec odložila, protože Havránek trpí maniodepresivní psychózou a není za své činy odpovědný. 

Žalobce bude požadovat nařízenou léčbu

Klatovské okresní státní zastupitelství se chystá podat soudu návrh na nařízení léčby bývalého primáře dětského oddělení klatovské nemocnice Jiřího Havránka trpícího maniodepresivní psychózou. Řekla to klatovská státní zástupkyně Jiřina Vítovcová.

Policie prověřovala deset oznámení na lékaře pro podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Případ ale nakonec odložila. Podle znaleckého posudku nemohl totiž lékař rozpoznávat škodlivost svého jednání i chování a pro nepříčetnost nebyl trestně odpovědný.

Státní zastupitelství podle Vítovcové čeká, až bude usnesení o odložení věci vydané minulý týden doručeno všem zúčastněným a až nabude právní moci. "Pak bude (státní zastupitelství) dále postupovat zřejmě podáním návrhu na uložení ochranného léčení ve smyslu závěrů znaleckého posudku," uvedla Vítovcová. Nechtěla zatím předjímat, za jak dlouho bude moci návrh podat. Pak bude celou věc přezkoumávat soud.

Lékař přiznává, že trpí bipolární poruchou, o které v zaměstnání neřekl. Vědomě ale prý nelhal a ani nikdy nefalšoval žádné dokumenty. "Kdyby padla otázka "Léčíte se s touto nemocí?", tak bych to přiznal," řekl Nově.

Nedostali žádnou stížnost

Mluvčí klatovské nemocnice, kde Havránek působil od května 2012 do května 2013, Jiří Kokoška řekl, že za celou dobu Havránkova působení na něj nedostala nemocnice jedinou oficiální stížnost od rodičů pacientů.

Zopakoval, že po přijetí primáře do nemocnice v květnu 2012 bylo zhruba půl roku vše v naprostém pořádku. Pak se objevily stížnosti zdravotnického personálu na Havránkovo zvláštní chování. Nemocnice ho namátkově testovala na alkohol, vždy s negativním výsledkem. O jeho psychických problémech se ředitel nemocnice František Lešundák dozvěděl až při intenzivním rozhovoru s lékařem v únoru 2013.

Primář se tehdy k problémům poprvé přiznal, ale nespecifikoval je, uvedl Kokoška. Ředitel mu hned znemožnil přístup k pacientům a donutil ho, aby se šel léčit. "V polovině dubna se primář vrátil z léčení a s potvrzením od odborného lékaře, že je vyléčený a je způsobilý dál zastávat pozici primáře," uvedl Kokoška.

Nemocnice přesto Havránka už k pacientům nepustila, donutila ho nastoupit na dovolenou a k nejbližšímu možnému termínu s ním ukončila pracovní poměr. Primář odešel na konci května 2013.

Nemohli jsme to říct, tvrdí v Klatovech

Havránek zamířil do Rakovníku, kse se stal šéfem dětského oddělení. Ani tam nikoho o své nemoci neinformoval. O jeho dalším působení v rakovnické nemocnici se prý v Klatovech dozvěděli až ve chvíli, kdy už byl lékař v Rakovníku zaměstnán a ředitel tamní nemocnice se na něj ptal. Dostal informaci, že důvodem odchodu z Klatov jsou interpersonální problémy, které vyplývají z psychických potíží lékaře.

"Ředitel klatovské nemocnice nemohl tyto psychické problémy specifikovat. Za prvé musel respektovat existující zprávu, že je primář vyléčen a způsobilý výkonu profese, a za druhé se nemůže vyjadřovat ke zdravotnímu stavu jakékoli osoby bez jejího souhlasu," řekl Kokoška.

Doplnil, že vedení klatovské nemocnice do jisté míry předpokládalo, že pokud lékaře vyšetřuje policie kvůli trestním oznámením, že se o tom případný nový zaměstnavatel musel dozvědět.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) v pondělí v souvislosti s případem uvedl, že chce prosadit zavedení registru zdravotnických pracovníků. Spolupracovat na něm chce s lékařskou komorou. Do registru by mohli zaměstnavatelé nahlížet.

Autor:

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...