16. prosince 2013 8:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministerstvo obrany zadává přes 70 procent IT zakázek bez soutěže

Ministr obrany Vlastimil Picek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr obrany Vlastimil Picek | foto: MAFRA - Tomáš Krist

PRAHA Ministerstva zadala v letech 2009 až 2012 zakázky na informační a komunikační technologie za 11 miliard korun, bez výběrového řízení bylo přiděleno 62 procent z nich. U ministerstva obrany činil podíl IT zakázek zadaných bez otevřené soutěže dokonce 72 procent. Informoval o tom Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ministerstvo obrany tvrdí, že jde o zkreslený údaj.

Ve sledovaném období bylo podle ministerstva zadáno několik set IT zakázek, nikoliv pouze 120, jak tvrdí NKÚ. "Úřad nebral v potaz zakázky realizované cestou elektronických tržišť, na kterých je MO největším zadavatelem z celé státní správy. Pokud by NKÚ do kontroly zahrnulo i tyto zakázky, bylo by výsledné procento zakázek bez otevřené soutěže mnohem nižší než 72 procent," uvedlo ministerstvo.

Porušení zákona o veřejných zakázkách zjistil úřad ve dvou případech, kdy ministerstvo obrany nevysoutěžilo pořízení softwarových produktů celkem za 88 milionů. "Za této situace nelze zcela vyloučit možnost, že rozpočtové prostředky byly použity nehospodárně," upozornil NKÚ.

Také s tímto závěrem ministerstvo nesouhlasí. "Šlo o zakázky na rozšíření již používaného softwaru do systémů zabezpečení provozu, kde integrátorem a dodavatelem s autorskými právy byla společnost HP, na kterou přešla práva po fúzi s firmou EDS," sdělil ČTK mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Neustále uplatňovalo výjimku

Na většinu přidělených zakázek uplatnilo ministerstvo obrany výjimku, při jejich zadání bez soutěže tedy zákon neporušilo. Kontroloři zjistili, že v 99 procentech případů se konečné ceny shodovaly s cenami předpokládanými. NKÚ ale uvedl, že tento postup nemusí být hospodárný, protože ministerstvo při stanovování předpokládaných hodnot dodávek vycházelo z cen, které v podstatě určil současný dodavatel.

Ministerstvo od doby pořízení informačních systémů podle NKÚ nikdy neprovedlo srovnání cen dodávek aplikačního programového vybavení s jeho obvyklou cenou. "Při až dvacetileté závislosti na jednom dodavateli hodnotí NKÚ stanovování cen ve spolupráci s dodavatelem jako nesystémovost, která vytváří prostředí s rizikem nehospodárného vynakládání prostředků státního rozpočtu," uvedl NKÚ.

Nepřehlédněte:

Ministerstvo ovšem uvádí, že ve většině případů jsou nabídky dodavatelů vyšší než jím plánované finanční prostředky. "Při jednáních o uzavření smlouvy pak resort obrany na jedné straně přistupuje v řadě případů k redukci svých požadavků, stejně tak dodavatel je nucen zohlednit resortem obrany vyčleněné finanční prostředky," uvedl Pejšek.

Vliv otevřeného řízení na snížení ceny zakázky dokládá mimo jiné studie Evropské komise, podle které zdvojnásobení počtu účastníků v soutěži snižuje hodnotu zakázky přibližně o devět procent, upozorňuje NKÚ. "Ministerstvo obrany si tento efekt ověřilo na zakázce na nový informační systém, kterou vypsalo v roce 2013. V otevřené soutěži vítězná nabídka nakonec dosáhla pouhých 37 procent předpokládané ceny," dodal úřad.

Celkem zadala v letech 2009 až 2012 všechna ministerstva zakázky za 52 miliard korun. Bez výběrového řízení bylo přiděleno 37 procent z nich.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...