Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Noční filmový maratón o drogách i rasismu

Česko

Pražské Gymnázium Na Vítězné pláni je jednou z mnoha škol, které organizují Studentský filmový klub Jeden svět na školách. Klasická odpolední posezení s lidskoprávními dokumenty jsme tentokrát vyměnili za akci mnohem větších rozměrů a rozhodli se připravit celonoční filmový festival, během kterého jsme diskutovali například o vlivu rasismu nejen na českou společnost a seznámili se s řadou zajímavých hostů. Mezi nimi i s bývalým prostitutem, který strávil část života na ulici a který se s námi podělil o svůj životní příběh.

Ve znamení čtyřek Čtvrtého června od čtyř do čtyř dalšího dne tak v prostorách našeho gymnázia probíhaly projekce na čtyři různá témata. Z organizačních důvodů byla akce zpřístupněna pouze studentům a zaměstnancům školy, případně jejich známým, ale přesto se podařilo nalákat kolem stovky diváků, z nichž polovina zůstala až do konce celé akce. V publiku tak vedle sebe zasedli studenti prvních ročníků i o několik desetiletí starší zástupci profesorského sboru. K řízení diskusí byli přizváni odborníci na dané problémy, kteří někdy zůstávali i na malé občerstvení podávané ve školní sborovně, a organizátoři tak často nevěděli, kam dřív skočit.

Jedním z témat filmové noci byl rasismus. Přivítali jsme Naděždu Rezkovou a Petru Sedláčkovou z Památníku Lidice, které nás seznámily s fakty o téměř zapomenutém romském holocaustu. Sami Romové o něm totiž často nemluví a žijících pamětníků je jen pár. Debatovalo se také o událostech v Janově z roku 2008, kdy v této litvínovské čtvrti došlo k pokusu o pogrom na romské obyvatele, který dodnes zůstává nepotrestán, nebo o hnutí skinheads, jehož vývoj zrekapituloval expert na problematiku extremismu David Lebeda. Ze zahraničních problémů spojených s rasismem jsme se zaměřili na důsledky otrokářství v Jihoafrické republice, o nichž vypovídal promítaný snímek Běž za Louisou. Otevřeně o drogách i AIDS V jedné z dalších sekcí věnovaných problematice AIDS a dalších nemocí přiblížil Oldřich Bašta z organizace Dům světla publiku, jak se žije HIV pozitivnímu člověku v české společnosti, a poučil ho i o chodu své organizace, která takto nemocným lidem pomáhá. Jana Drexler z organizace Mammahelp, která už od roku 1999 sdružuje ženy s rakovinou prsu a poskytuje jim bezplatnou pomoc a poradenství, zase otevřeně vyprávěla o svém boji s nádorovým onemocněním.

„Snad jsem nemluvila příliš, ale atmosféra a dotazy diváků mi nedovolily skončit,“ shrnula později živou diskusi. Před publikum předstoupila také Liduška Drbalová z Jedličkova ústavu, která si svým šarmem jednoznačně získala celé publikum. Dívka za pomoci asistenta vyprávěla o tom, jak jí život změnila mozková obrna. Důsledky nemoci, kterou trpí, by přitom bylo možné zmírnit či zcela odstranit operací. Ta je ovšem natolik nebezpečná, že se ji Liduška podle svých slov neodvažuje podstoupit.

Časosběrný dokument Heleny Třeštíkové s názvem Katka uvedl sérii filmů zabývajících se drogami. Během ní jsme přivítali vzácného hosta Jiřího Presla, který pracuje jako vedoucí lékař střediska pro prevenci a léčbu drogových závislostí Drop-in. Na naší škole sám dříve studoval. „Diskuse s panem Preslem byla skvělá, velmi napřímo, konkrétně a obsáhle mluvil o drogové problematice,“ popsala jedna z divaček Barbora Mikulková. Dlouhou a jímavou přednášku měl také Karel L., bývalý prostitut, který nyní pracuje v Živé knihovně, organizaci, která zprostředkovává přednášky a diskuse s lidmi s pohnutými osudy. Tito lidé zde fungují jako „knihy“, které si lidé mohou zapůjčit a nechat si vyprávět jejich příběh. Právě Karel se natolik zabral do debaty se studenty, že se rozhodl zůstat až do ranních hodin a ještě více tak podpořil přátelskou atmosféru celé akce.

Školní festival zakončily snímky týkající se Tibetu a Čečenska. Na diskusní otázky tentokrát odpovídal Marek Vozka, který v Čečensku několik let pracoval jako zaměstnanec Člověka v tísni. Nejnavštěvovanějším snímkem sekce se stal film Dalajláma - síla pravdy, který se na naší škole promítal již podruhé.

Další ročník na obzoru Úspěšné zvládnutí celé akce by samozřejmě nebylo možné bez pomoci ze strany školy. Nejintenzivněji s námi spolupracoval garant filmového klubu profesor Matěj Král, se kterým jsme konzultovali výběr témat i jednotlivých filmů, pomáhal nám také s propagací filmové noci a jako pedagog ji zaštiťoval. Požehnání jsme dostali i od ředitele Jaroslava Mervínského, který nám zapůjčil školní vybavení na provoz občerstvení a umožnil přespat ve školní tělocvičně všem, kterým se nechtělo jet domů hned prvním metrem. Jak bylo již zmíněno, několika projekcí se zúčastnili také někteří z profesorů, v jejichž podporu a zájem jsme se při prvotních nesmělých plánech ani neodvážili doufat.

Celá akce v průběhu příprav narostla do ohromných rozměrů a rozhodně přispěla k růstu informovanosti studentů našeho gymnázia o závažných společenských tématech, což byl náš cíl. Na základě velmi pozitivních ohlasů a zájmu zúčastněných už nyní plánujeme druhý ročník, na kterém snad vychytáme i drobné vady na kráse, jakou se ukázal být například nedostatek kofeinových nápojů.

O autorovi| VERONIKA STEHLÍKOVÁ, Autorka je studentka Gymnázia Na Vítězné pláni

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...