130 let

Případ Nomura začal v roce 2000. Za posledních pět let stály stát právnické služby 300 milionů korun. | foto: Lidové noviny

Nomura stála už 300 milionů. Za právníky

Česko
  •   17:17
PRAHA - Česká republika, která prohrála arbitráž s japonskou bankou Nomura, dala během posledních pěti let za právníky v tomto případu kolem 300 milionů korun.

"Náklady prozatím spojené s těmito arbitrážemi, které vedeme, se pohybují kolem 300 milionů korun za období pěti let, ve kterých se tyto arbitráže vedou," řekl vicepremiér a ministr financí Bohuslav Sobotka po skončení diskusního pořadu Partie televize Prima.

Česká republika minulý týden prohrála první kolo tzv. londýnské arbitráže s japonskou bankou Nomura, která požaduje po ČR za zmařenou investici do IPB
40 miliard korun. Částku, kterou bude muset ČR zaplatit, určí arbitři v druhém kole.

Stát ve sporu zastupuje právní kancelář Squire, Sanders & Dempsey a o změně právníků v této chvíli neuvažuje. "Není v tuto chvíli možné v průběhu řízení změnit právníky a my nemáme žádné důvody k té změně," uvedl Sobotka.

Pokud by podle něj někdo přišel s tím, že právníci udělali v minulosti nějakou chybu, tak je určitě potřeba z toho vyvodit odpovědnost, ale nikdo s ničím takovým nepřišel.

Podle Sobotky je stát, který naopak Nomuru žaluje v dalším sporu, tzv. curyšské arbitráži, o 111 miliard korun jako náhradu nákladů spojených s nucenou správou v IPB, ochoten jednat, ale zatím bez výsledku. "V tom komplexu sporů, které vedeme s Nomurou jsme připraveni dále jednat o dohodě, která ale musí být pro ČR dostatečně výhodná a musí pokrývat všechna rizika ČR. Zatím žádná taková dohoda na stole nebyla," dodal.

Spory státu s Nomurou, která vlastnila 46 procent IPB, vznikly v červnu 2000, kdy Česká národní banka uvalila na IPB nucenou správu a stát ji předal ČSOB. Nomura pokládala za diskriminační, že stát IPB před krachem nezachraňoval žádnou subvencí, na rozdíl od jiných velkých domácích bank.

Autor:
  • Mohlo by vás zajímat
  • Vybrali jsme pro Vás