7. listopadu 2018 14:43, aktualizováno  17:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nová koalice v Praze chce opravovat prázdné byty i novou tramvajovou trať na Václavském náměstí

Jiří Pospíšil, Zdeněk Hřib a Jan Čižinský na jednání koalice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Pospíšil, Zdeněk Hřib a Jan Čižinský na jednání koalice. | foto: MAFRA, František Vlček

Praha Nová pražská koalice Pirátů, Prahy Sobě (PS) a Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) se zaměří na stavbu silničních okruhů, nových tramvajových linek a metra D, umožní výstavbu na brownfieldech a chce také opravovat byty a přidat peníze učitelům. Chce také zajistit vysazování nových stromů a do rozhodování o výstavbě zapojit veřejnost. Novinářům to ve středu řekli zástupci nově vzniklé koalice.

Koalice bude mít v 65členném zastupitelstvu většinu 39 hlasů a primátorem bude lídr Pirátů Zdeněk Hřib. Všechny koaliční dokumenty strany podepíší příští týden v pondělí.

ODS a ANO: programové prohlášení nové koalice je nekonkrétní

  • Pražské ODS a ANO označily program nové pražské koalice za nekonkrétní a šitý horkou jehlou.
  • Lídrům PS Janu Čižinskému a Spojených sil Jiřímu Pospíšilovi vytkly, že neusednou v městské radě. Novinářům to dnes řekli zástupci obou stran. "Vnímáme to jako problematickou věc. Když je někdo lídrem kandidátky a má za sebou nějaké hlasy, má povinnost být v čele města," řekl exprimátor Bohuslav Svoboda.
  • Lídr ANO Petr Stuchlík řekl, že prohlášení je "šito horkou jehlou". Kritizoval např. část zabývající se bydlením. "Slyšeli jsme: připravíme nějaký projekt, nějak to odpilotujeme, a pak uvidíme. To mi nepřipadá jako program pro Prahu," řekl.
  • Stejně tak je prý málo rozpracována oblast financí, kdy se město bude muset vyrovnat mimo jiné s růstem mezd v městských firmách. "V prohlášení jsou navíc věci, které běží nebo jsou hotovy," doplnil zastupitel Radomír Nepil (ANO). Zmínil rozšíření mobilního signálu v metru.
  • Také zástupcům ANO vadí, že Čižinský s Pospíšilem nebudou v radě města. Někteří z kandidátů na radní pak podle Stuchlíka nemají na výkon funkce zkušenosti. Konkrétní jména ale neřekl.
  • Obě strany kritizovaly návrh koalice na rozložení sil v magistrátních výborech. Posty v devítičlenných výborech by měly být rozděleny v poměru šest koalice ku třem opozice.
  • Koalice nabídla ODS křeslo předsedy kontrolního výboru. Předseda pražské ODS Tomáš Portlík řekl, že jej ODS přijme. Kdo se předsedou stane, se teprve ODS rozhodne.

„Chceme, aby se Praha rozvíjela, chceme v Praze stavět, abychom vyřešili otázku bydlení, sázet stromy a vyřešit problémy s infrastrukturou. Máme předpoklady, abychom je vyřešili úspěšně,“ řekl kandidát na primátora a lídr Pirátů Zdeněk Hřib. „Vznikl dokument, který se podobá malému vládnímu prohlášení. Bude k dispozici opozici, obyvatelům i starostům městských částí,“ doplnil předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Přípravy metra D a městský okruh

V dopravě chce nová koalice například zahájit výstavbou Dvoreckého mostu mezi Prahou 4 a 5 a investovat do oprav mostů i silnic. „Uvědomujeme si desítky let zanedbanou infrastrukturu, a to nejsou jen mosty. To manko je okolo 20 až 30 miliard korun,“ řekl kandidát na náměstka primátora pro dopravu Adam Scheinherr (PS). 

Za nezbytné považuje koalice také dobudování Městského okruhu, podporuje zahloubení ulice V Holešovičkách, aby byl snížen hluk a emise, a bude pokračovat v dostavbě Radlické radiály.

V případě vnějšího Pražského okruhu podpoří dostavbu úseku 511 mezi D1 a Běchovicemi a v severní části chce začít hledat nejvhodnější trasu. „Je nezbytné maximálně odklonit zejména nákladní dopravu mimo území Prahy,“ píše se v prohlášení.

V MHD bude nová rada města pokračovat v přípravách stavby metra D z Pankráce do Písnice. Rozšiřovat bude tramvajové tratě. „Zahájíme stavbu tramvajové tratě na Václavském náměstí a připravíme projednání tratě Vinohradská-Bolzanova, umožňující přestup na Hlavním nádraží,“ píše nová koalice. Stavět se má trať z Barrandova do Slivence, z Modřan na Libuš a pokračovat budou práce na prodloužení tratí na Dědinu.

Dvě miliardy korun bude koalice investovat do stavby záchytných parkovišť P+R. V plánu je i výstvaba nových cyklostezek. 

Výstvaba v brownfieldech i opravy prázdných bytů

Pracovat bude nové vedení města také na dokončení Metropolitního plánu a chce umožnit výstavbu v bývalých průmyslových zónách, tzv. brownfieldech. V oblasti financí je pak prioritou zajistit dostatek financí pro město a městské části a změnit způsob utrácení běžných výdajů. Stejně tak v oblasti majetku dojde k přezkoumání firem nebo změnám způsobu odměn členů jejich statutárních orgánů. Opraveny a pronajaty budou městské prázdné byty. V rámci samotného chodu magistrátu bude investováno do zlepšení IT technologií.

V kultuře se chce kandidátka na radní Hana Třeštíková (PS) zaměřit na spolupráci města a jednotlivých radnic a rozvíjet kulturu a cestovní ruch i mimo centrum města. V oblasti školství plánuje navýšit v dalších letech platy učitelů a nepedagogických pracovníků o další až 1,5 miliardy Kč.

V koaličním programu mají strany uvedeno, že každou oblast budou po půl roce vyhodnocovat a strany si řeknou, co se povedlo, a co naopak ne. Do programu postupně připíší jednotliví radní také orientační termín, kdy bude co hotovo.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz