Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Nová kyrgyzská vláda dává servilně přednost Moskvě

Česko

BIŠKEK/PRAHA Kyrgyzstán se vzpamatovává z nedávného státního převratu a hledá pomoc v sousedním Rusku. Na něj se alespoň obrátila šéfka dočasné vlády Roza Otunbajevová s tím, že od Moskvy očekává materiální pomoc, a to především ve formě energetických surovin, kterých je v zemi zoufalý nedostatek. Právě jejich prudké zdražení ostatně vyvolalo koncem března protesty, které přerostly 7. dubna v převrat a útěk prezidenta Kurmanbeka Bakijeva z metropole Biškeku. Proč se Otunbajevová obrátila na Rusy, je nasnadě. Ruský premiér Vladimir Putin byl první, kdo uznal dočasnou vládu za legitimní, a to ještě předtím, než opozice ovládla většinu země. V Moskvě tak už včera jednala delegace, kterou vede nově jmenovaný viceprezident pro ekonomiku Almazbek Atambajev. Ten připustil i možnost „mírové mise ruských vojáků“. Na ruské vojenská základně v kyrgyzském Kantu je jich dostatek. K 250 důstojníkům a 150 vojákům základní služby přibylo v posledních dnech ještě 150 ruských výsadkářů.

Dvojí hra bývalého prezidenta Naopak zcela nemyslitelná je pro nové kyrgyzské vedení představa, že by se do dění jakkoliv zapojili američtí vojáci ze základny Manas. Otunbajevová se zkrátka snaží nezopakovat chybu, která vedla k pádu Bakijeva. Ten se snažil vytěžit maximum ze spolupráce s Ruskem i s USA. Nejdříve Rusům slíbil, že zruší základnu Manas a Američany vykáže ze země. Získal za to od Moskvy 150 milionů dolarů ve formě grantu a 300 milionů dolarů výhodné půjčky. Bakijev ale současně vedl jednání i s Washingtonem a i tady se mu podařilo získat zásadní finanční injekci ve formě lukrativního nájmu za základnu Manas. V červnu 2009 ji přejmenoval na „Centrum tranzitní dopravy“ a myslel si mylně, že tím Moskvu uchlácholí.

Rusko je v tuto chvíli aktivnější a úspěšně se snaží obnovit své původní „postsovětské“ pozice ve střední Asii. Do Biškeku odjela včera delegace Organizace dohody o kolektivní bezpečnosti, která sdružuje většinu postsovětských republik a představuje zájmy Kremlu.

V Kyrgyzstánu mezitím hrozí další eskalace násilí, neboť Bakijev bude zřejmě v nejbližší době zatčen a stejný osud hrozí i jeho bratrům a dvěma synům, které dočasná vláda činí zodpovědnými za krveprolití. V pouličních bojích zahynulo 75 lidí a přes tisíc bylo zraněno. Otunbajevová navíc včera prohlásila, že rodina Bakijeva nechala státní pokladnu prázdnou – zůstalo v ní jen 16 milionů eur. „Proto jsme zmrazili bankovní systém,“ dodala premiérka.

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!