Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nové obvinění Stropnického ‚atentátníka‘. Podle policie pomáhal sprejovat věznici

Anarchista - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anarchista - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Ruský student Igor Š., kterého policie podezřívá z útoku zápalnými lahvemi na dům ministra obrany Martina Stropnického (ANO), byl nově obviněn z poškozování cizí věci. Měl se totiž účastnit sprejování vrat ruzyňské vazební věznice, kde pobývají anarchisté, kteří měli podle kriminalistů připravovat útok na vojenský vlak.

“Mohu potvrdit, že byl obviněn,“ řekl serveru Lidovky.cz stručně dozorující státní zástupce Ladislav Malovec. Detaily k novému případu poškozování cizí věci však nechtěl komentovat.

Sám Igor Š. se brání, že barvu na podporu vězněných anarchistů na zeď věznice nesprejoval. „Podle kriminalistů jsem se ho měl dopustit tím, že jsem podle policajtů hlídal okolí, mezitím co kdosi sprejoval na zeď vazební věznice v pražské Ruzyni,“ postěžoval si na anarchistických stránkách věnovaných zátahu na levicové hnutí.

Jako důkaz má podle mladého Rusa sloužit video, na kterém je během akce slyšet jeho hlas a záznam prý zachytil i studentovu botu. Případ prý navíc kriminalisté spojují s útokem na dům ministra Stropnického, neboť v obou případech se prý jednalo o podíl v „levicovém anarchistickém extremismu“.

Vazební věznice, kam soud poslal podezřelé z přípravy teroristického útoku na vlak, čelí již několik měsíců různým atakům levicových extremistů. Na vratech se objevují nápisy odsuzující zásah policie proti hnutí. Anarchisté také pořádají před věznicí pravidelné demonstrace.

Srpnové komuniké anarchistů, které upozornilo na grafity na Ruzyňské věznici....

Srpnové komuniké anarchistů, které upozornilo na grafity na Ruzyňské věznici. Kromě brány byly pomalované i zdi.

V současné době se v pražské káznici nachází i vůdce údajných „teroristů“ Petr S. a Martin I. Státní zástupce je nadále je viní z přípravy teroristického útoku. Třetí zadržený Aleš K. byl přemístěn do Brna a později propuštěn, neboť jeho případ s útokem na vlak dle kriminalistů nesouvisel. I nadále je ale viněn z nedovoleného ozbrojování.

Ruský student Igor Š. byl propuštěn na konci září. Vazbu státní zástupce nařídil na základě pachové stopy, kterou vyšetřovatelé objevili na jedné z lahví, které útočník či útočníci metali na dům ministra Stropnického. Samotná pachová stopa však na uložení vazby nestačí, což kritizoval advokát Igora Š. Pavel Čižinský.

PROFIL OBVINĚNÉHO RUSA

Igor Š. je dvacetiletý student, který byl v Ruské federaci několikrát trestán za organizaci protiputinovských neohlášených demonstrací. V Česku se pohybuje od září 2014. Nejdříve začal studovat jazykový kurz - češtinu tak ovládá na velmi slušné úrovni.

Po příjezdu do Česka se téměř ihned začal angažovat v anarchistických hnutích a působil i jako spojka s ruskými levicovými radikály. Účastnil se také protestů proti restauraci Řízkárna a kampaně na podporu anarchistů, kteří jsou ve vazbě za údajnou přípravu teroristického útoku na vojenský vlak.

V Česku by chtěl podle svých slov zůstat. Našel si tu přítelkyni a hlásil se na filozofickou fakultu v Praze.

PSALI JSME TAKÉ:

Útok na ministra Stropnického

Zátah proti extrémistům ̈

Z čeho extrémisty policie viní?

Detaily případu

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!