5. června 2015 11:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nové samopaly po střelbě v Brodě? I přes sliby zatím policistům chybí

Útvar rychlého nasazení před akcí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Útvar rychlého nasazení před akcí. | foto: PolicieReprofoto

Rozdělování nových samopalů mezi strážce zákona zůstává v nedohlednu. Cílem je, aby se policisté vybavení dlouhými zbraněmi dostali do deseti minut na každé místo v této zemi. Plán předložíme do několika týdnů, sliboval přitom policejní prezident Tomáš Tuhý už na začátku dubna.

Policejní prezident Tuhý tehdy počítal s tím, že v každém okrese vznikne jedna nebo dvě hlídky, které budou mít k dispozici dlouhé zbraně (tedy samopaly, brokovnice nebo speciální pušky). Nově vyzbrojení policisté by pak měli vyrážet na pomoc svým kolegům, kteří se v terénu dostanou do nesnází. 

„Vybavení hlídek dlouhými zbraněmi je součástí Koncepce rozvoje Policie České republiky do roku 2020,“ informovala dva měsíce po konci prověrky zásahu v Uherském Brodě server Lidovky.cz mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová s tím, že její kolegové na dokumentu stále pracují.  

Kdy bude hotovo? „Nedokážu odhadnout“

„Základ koncepce by měl být dokončen v průběhu června,“ dodala mluvčí Jana Macalíková. Upozornila však, že se bude jednat pouze o první verzi plánu, se kterou se nejprve budou muset seznámit další orgány, a následně na ní bude policejní prezidium pracovat dál.

Kdy by tak mohli policisté samopaly dostat, zůstává otázkou. „To v tuto chvíli nedokážu odhadnout. Řádově za několik měsíců,“ odpověděla Macalíková na dotaz serveru Lidovky.cz, kdy se počítá s aplikováním připravované koncepce v praxi.

Policejní prezidium však podotýká, že existují i jiné způsoby, jak se samopaly ke strážcům zákona mohou dostat. Podle Nguyenové si totiž dlouhé zbraně nezávisle na celostátním vedení policie pořizují i krajská ředitelství.

Pořizují samopaly v regionech?

Server Lidovky.cz proto všechna regionální velitelství oslovil s dotazem, zda už v souvislosti s událostmi v Uherském Brodě nové zbraně zakoupila, nebo zda to mají v plánu. Většina krajských ředitelství však otázku ignorovala, nebo na ni odmítla odpovědět.

„V Praze je vybaveno dlouhými zbraněmi jedno vozidlo speciální pořádkové jednotky od roku 2009. Přibližně před rokem začaly dlouhé zbraně vozit i čtyři hlídky pohotovostní motorizované jednotky,“ řekl pražský policejní mluvčí Jan Daněk.

V některých krajích však už na uherskobrodskou tragédii zareagovali. Nové samopaly dostaly například vybrané hlídky na Královéhradecku. Brněnští strážci zákona pak začali testovat systém, díky němuž by bylo možné dlouhé zbraně vozit ve dveřních přihrádkách služebních aut.

Najdete na Lidovky.cz