23. dubna 2015 9:31, aktualizováno  10:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Při střelbě v Brodě padlo nejméně 44 výstřelů. Vrah neměl komplice

Policie zasahovala 24. února v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku kvůli... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie zasahovala 24. února v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku kvůli... | foto: ČTK

ZLÍN Na tragické únorové střelbě v Uherském Brodě na Slovácku, kde střelec usmrtil osm lidí, se podílela jen jedna osoba, řekl ve čtvrtek novinářům státní zástupce Roman Kafka. Tragédie se stala 24. února v uherskobrodské restauraci Družba, kde třiašedesátiletý muž zastřelil sedm mužů a jednu ženu a pak i sebe.

Muž tehdy vešel do restaurace a bez varování začal střílet po lidech. Nepřežilo osm lidí ve věku 27 až 66 let, střelec k nim neměl žádný vztah. Další žena byla zraněna, několika lidem se podařilo utéct. Podle Kafky byla spáchána osminásobná vražda a pokus o vraždy další. Muž střílel legálně drženou zbraní. Při střelbě padlo nejméně 44 výstřelů. Pachatel mohl disponovat maximálně 63 náboji, uvedla ve své tiskové zprávě policie. Událost vyvolala diskusi o změnách v udělování zbrojních průkazů. 

Policie čelila kritice kvůli tomu, že údajně proti střelci zasáhla příliš pozdě. Podle výsledků vnitřní kontroly ale chyboval jen operační důstojník, který dostal informaci o plánu provést zákrok proti střelci. Zákrok zpochybnil kvůli lidem uvnitř restaurace, aby se nestalo „ještě něco horšího“. Velící policista se ale jeho názorem neřídil.

Policejní ředitel Jaromír Tkadleček dnes řekl, že jeho náměstek zahájil kázeňské řízení se dvěma důstojníky. Podle něj nebyly některé postupy v souladu s interním řízením. Tkadleček uvedl, že šlo o pochybení technicko-organizační, která ale podle něj nemohlo mít vliv na ohrožení života a zdraví poškozených.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?