• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Noví lidé s velkýma očima

Česko

Ministr Drobil měl velké ambice, ale ve vládě se stačil zlikvidovat v rekordním čase

KOMENTÁŘ

V rozvratu pozdní topolánkovsko-dalíkovské ODS se Pavel Drobil dokázal postarat o to, aby váha severní Moravy, kterou v ODS reprezentoval, nepřišla zkrátka. Byl všude: na schůzce v Klánovicích, kterou na podporu budoucího předsedy Petra Nečase zorganizoval Saša Vondra, a zároveň byl dobře zapsán i ve skupině předsedy poslaneckého klubu Petra Tluchoře, kterému prý předal svou síť Ivan Langer. Zadařilo se - ocitl se jak v novém vedení ODS, tak ve vládě.

Podívejme se na tzv. novou ODS a novou vládu. Ačkoli se o iniciátorech klánovické schůzky někdy posměšně psalo jako o „panech čistých“, nikdo z nich o sobě nikdy nic takového netvrdil (ano, v Česku lze někoho pomluvit obviněním, že chce dělat čistou politiku). Štval je spíš vpravdě osmanský rozklad ODS, v níž různé lokální veličiny se svými lokálními zájmy dominovaly natolik, že se strana nestyděla nominovat do vrcholných funkcí lidi formátu Davida Vodrážky, a například vlivní hospodářští hráči ji přestávali považovat za partnera. Uvědomovali si, že jedině efektivnější strana, která uvažuje o budoucnosti strategičtěji, bude schopná konkurovat schopným a hlavně strategicky uvažujícím lidem, jako byl Paroubek, Tvrdík či Kalousek. To, co údajně říká Drobilův poradce Knetig na nahrávce pořízené bývalým novopečeným ředitelem SFŽP Michálkem, této strategii odpovídá. Dřív k „loupežím za bílého dne“ docházelo všude možně a státní peníze uvízly za nehty kdekomu. Tenhle chaos a malé domů musí skončit. A ovšem musí být něčím novým nahrazen.

Skandální selhání Teď k nové vládě. Tu Petr Nečas vyjednal tak, jak ji vyjednal. Takže Pavel Drobil, který - čtenáři odpustí, že to musí číst po pětadvacáté -deklaroval před volbami ochotu „dýchat za český průmysl“, se ocitl na ministerstvu pro životní prostředí - bez zkušeností, bez koncepce, bez kontaktů a sehraného, připraveného týmu. I toto - absence dlouhodobé práce - je skandálním selháním politické strany s dalekosáhlými důsledky.

Takže Drobil se ocitl v Praze s malými zkušenostmi v celostátní politice, zato s velkýma očima. Představa, jak on to teď bude dělat chytře, narazila na tvrdou realitu. Rozhovory, které poskytl po propuknutí aféry, jako by argumenty i dikcí potvrzovaly podezření z nahrávek. Tolik nepadnoucích přirovnání, tolik neosobních vazeb, tolik nekonkrétních výtek za tajemné provinění „nekomunikace“ na jednom místě už jsme dlouho neviděli a bylo jasné, že jeden člen „vlády boje proti korupci“ bude muset jít.

Ze členů nového vedení ODS, které Nečas na kongresu osobně doporučoval, je po brněnském Pavlu Blažkovi Drobil již druhým, o kterého předseda dobrovolně či nedobrovolně přichází. Tak jako v případě sledování firmou ABL na Praze 4 Nečas opět prohlásil, že Drobilovi plně důvěřuje, a zároveň, že policie má vše vyšetřit „padni komu padni“ - jako by si neuvědomoval, že hazarduje buď se svou reputací, nebo s nezávislostí policie. V koalici pak na téma korupce bude pokračovat série returnů ODS - TOP 09 - ODS - TOP 09, z níž vyvstává jen pachuť, nikoli katarze.

Totéž platí o Drobilově případu samém. Čtenář, který, rozhořčen zprávou o další korupční aféře, se rozhodne seznámit se s celým třicetisedmi minutovým záznamem rozhovoru Drobila s Michálkem, totiž zjistí, že je daleko dvojznačnější než první zprávy. To, zda Drobil věděl, co Knetig dělal, z něj není stoprocentně jisté (i když samozřejmě i umění nevědět patří k politice). A co vlastně Knetig dělal? Nevíme, z jeho nahrávky známe zatím jen útržky, které mohou být vybrány stejně sugestivně jako ty z rozhovoru s Drobilem. Zato víme, že pan Michálek v úterý večer v televizi nad rámec nahrávek přišel s tím, že na něj byl činěn nátlak, aby vydal doporučující stanovisko ke stavbě pražské čističky, která je prý o tři miliardy předražená a 500 milionů z toho má odsát pražská ODS. Důkazy neznáme. Zato víme, že tato soutěž nekonvenuje zájmům firmy Veolia provozující vodovody a kanalizace v Praze. Evropská komise totiž podmiňuje dotaci na stavbu nové čističky tím, že na její provozování bude vypsána samostatná soutěž. Nelíbí se jí výhradní kontrakt na provozování pražských vodovodů do roku 2028, který v 90. letech Veolia získala. Pokutu za to, že by Praha neměla čističku splňující evropské normy, by ovšem neplatila Veolia, ale město.

Apak si čtenář ještě připomene, že právě ministr Drobil měl připravovat alternativní koncepci řešení ekologických závazků, jež měla nahradit ministrem Kalouskem přichystaný ekologický supertendr, s jehož zrušením Nečas spojil svou prestiž. To teď asi půjde ztuha. A pokud by si čtenář vzpomněl ještě na to, že Veolia je také spolumajitelem firmy Marius Pedersen, vůdce jednoho z konsorcií ucházejících se o ekozakázku, udělá asi nejlépe, odjedeli na hory nebo prostě půjde spát.

***

Pavel Drobil, který deklaroval před volbami ochotu „dýchat za český průmysl“, se ocitl na ministerstvu pro životní prostředí -bez zkušeností, bez koncepce, bez kontaktů a sehraného, připraveného týmu

O autorovi| MARTIN WEISS komentátor LN e-mail: martin.weiss@lidovky.cz

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás