Pátek 17. května 2024, svátek má Aneta
130 let

Lidovky.cz

Novinka pro dlužníky: osobní bankrot

Česko

PRAHA Zadluženým českým domácnostem se nabízí možné řešení jejich finančních problémů. Od prvního ledna 2008 totiž vstupuje v platnost insolvenční zákon, který upravuje i osobní bankrot. Ten na sebe může dlužník vyhlásit při neschopnosti splácet dluhy a zároveň soud požádat, aby byl jeho úpadek řešen oddlužením.

Míra zadluženosti českých domácností nyní dosahuje osm set miliard korun a stoupá o 30 procent ročně. Do dluhové pasti ženou Čechy i blížící se vánoční svátky: řada lidí totiž nemá dostatek vlastních finančních prostředků, a tak k nákupu dárků využívají kreditních karet, splátkového prodeje nebo spotřebitelských úvěrů. Peníze pak nedokážou splácet a půjčují si ještě více.

Podle Andrey Běhálkové, předsedkyně Rady Sdružení SPES, zabývající se poradenstvím pro předlužení domácností, je nový zákon dobrý především pro ty, kteří se zadlužili nezáměrně a svou situaci chtějí aktivně řešit. Od ledna budou mít dvě možnosti. „Buď prodají stávající majetek, a pokud to pokryje minimálně třicet procent pohledávek, je zbytek dluhu prominut. Druhou možností je po dobu pěti let odevzdávat všechny příjmy nad životní minimum a opět tak pokrýt minimálně třicet procent všech pohledávek,“ uvedla Běhálková.

Pokračování na straně 7

Dokončení ze strany 1

Nový zákon přesně vymezuje pojem úpadku. Ten předchází osobnímu bankrotu neboli oddlužení. „V úpadku je člověk ve chvíli, kdy má více věřitelů, závazky po dobu delší třiceti dnů po lhůtě splatnosti a ty není zároveň schopen splácet nebo neplní své závazky po dobu delší tří měsíců po lhůtě splatnosti. Navíc nedodá příslušným orgánům seznam svého majetku,“ uvedl spoluautor insolvenčního zákona Bohumil Havel. Podle Petra Jakubíka z České národní banky zákon zprůhledňuje vztahy mezi dlužníky a věřiteli. „Dlužníkům nehrozí absolutní ztráta majetku v případě nesplácení dluhů, což může vést k většímu zájmu o půjčky. Věřitelům se zase naopak zlepší vymahatelnost pohledávek,“ dodal Jakubík.

Vrchní soudce Městského soudu v Praze Tomáš Braun potvrzuje, že především pro věřitele znamená zákon šanci dostat více z dlužné částky než v současnosti. „Dnes se věřitelé dostanou v průměru k dvaceti procentům dlužné částky,“ konstatoval Braun.

Návrh na oddlužení zároveň chrání dlužníka před exekucemi, které sice navrhuje soud, nemůže je ale vykonávat, dokud věřitelé nepřihlásí své pohledávky v rámci insolvenčního řízení.

Podle mluvčího Exekutorské komory Pavla Kočiše může nový zákon počet exekucí snížit. „V tuto chvíli nelze pokles exekucí odhadnout. Bude záležet, jak se zákon uplatní v běžné praxi,“ dodal Kočiš. V minulém roce bylo přitom vyhlášeno tři sta tisíc exekucí, letos se očekává nárůst o padesát tisíc.

Zavedení osobního bankrotu povede podle odborníků k větší stabilizaci finančního trhu. „V rámci nového zákona je důležitý i vznik insolvenčního rejstříku, díky kterému budou mít finanční instituce další nástroj na ověření bonity zákazníků,“ uvedl Jakubík. Pro mnoho permanentních dlužníků tak bude získání půjčky obtížnější.

***

Zadluženost českých domácností dosahuje 800 miliard korun

Novinka pro dlužníky: osobní...

Dlužníci neztratí všechen majetek, věřitelé mají záruku, že dostanou zpět alespoň třetinu peněz

Dvě cesty z dluhů

O návrhu na osobní bankrot rozhoduje soud, který rozhodne o způsobu oddlužení:

* dlužník prodá stávající majetek, kterým pokryje minimálně 30 % všech pohledávek, a zbytek dluhu je prominut

* dlužník bude po dobu 5 let odevzdávat všechny příjmy nad životní minimum a umoří tím alespoň 30 % dluhů

Autor: