20. října 2017 16:25, aktualizováno  19:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Volil jsem Čecha, prohlásil Zeman. Se svoláním nové sněmovny hodlá otálet celý měsíc

Manželé Zemanovi hodili své hlasy do volební urny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Manželé Zemanovi hodili své hlasy do volební urny. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Letošní volby do Sněmovny nejsou zásadní ani zlomové, to je jen reklamní kampaň, řekl prezident Miloš Zeman novinářům po odevzdání hlasu v základní škole v pražských Stodůlkách.

Zopakoval, že sestavením vlády pověří vítěze voleb. Svůj hlas dal zřejmě Straně práv občanů (SPO), kterou před lety zakládal a která dřív nesla jeho jméno ve svém názvu. Zemana do volební místnosti doprovodila jeho manželka Ivana.

„Já vám odpovím, že jsem volil Čecha,“ řekl Zeman na nevyřčenou otázku, komu dal svůj hlas. Hudebník, malíř a spisovatel František Čech zvaný Ringo je pražským volebním lídrem SPO, která vznikla v roce 2009 na základě občanského sdružení Přátelé Miloše Zemana.

S Becherovkou na novináře. Miloš Zeman dostal během návštěvy Plzeňského kraje...

S becherovkou na novináře. Miloš Zeman dostal během návštěvy Plzeňského kraje podivný dárek.

„Jediné zásadní a zlomové volby pro Českou republiku byly v roce 1990, ale všechno ostatní byly normální svobodné volby, a to, že každý prohlašoval, že jsou zásadní a zlomové, to byla jenom reklamní kampaň a nic víc,“ řekl prezident. S hodnocením volební účasti chce Zeman počkat až na sobotu, kdy budou výsledky. Pověření jednáním o sestavení vlády pro vítěze voleb prezident označil za „poctivou sportovní hru“. Nebude chtít záruky, pokud dostane informaci o poskládaném kabinetu s většinovou podporou ve sněmovně, uvedl. 

Už odpoledne během návštěvy Plzeňského kraje Zeman prohlásil, že zasedání Poslanecké sněmovny po volbách svolá s využitím maximální třicetidenní lhůty, kterou mu ústava umožňuje. Chce tak získat co nejvíce času na diskusi parlamentních stran a hnutí.

Po 28. říjnu se sejde postupně s vedením všech subjektů, které se dostanou do Poslanecké sněmovny. Zeptá se na jejich názor na politickou strukturu po volbách. Zeman to řekl na tiskové konferenci ve Zbirohu na Rokycansku na závěr své cesty po Plzeňském kraji.

„Po volbách podle ústavy svolám zasedání Poslanecké sněmovny a využiji maximální lhůty, což je 30 dnů, aby se do 30 dnů tato sněmovna sešla,“ řekl Zeman.

Prezident Zeman jde odevzdat svůj hlas.
Miloš Zeman během návštěvy Plzeňského kraje (Zbiroh na Rokycansku).

„Důvod tohoto mého ohlašovaného rozhodnutí je v tom, že některé strany se dokonce chystají obstruovat či chcete-li sabotovat volbu předsedy Poslanecké sněmovny, bez níž nelze učinit další navazující kroky,“ dodal. Přál by si, aby byl dostatek času na diskusi parlamentních subjektů nejenom na téma předsedy, ale i celého předsednictva Poslanecké sněmovny.

Zeman: Kampaň nevedu, za letáky děkuji

Prezident Miloš Zeman je vděčný za letákovou kampaň na svou podporu v prezidentské volbě příští rok. Řekl to při návštěvě Plzeňského kraje, zároveň ale zopakoval, že sám žádnou kampaň za své znovuzvolení nevede.

Podle médií nechal rozeslat letáky s logem kampaně "Zeman znovu 2018" teplický developer Jaroslav Třešňák. Zeman prohlásil, že se o kampani dozvěděl, sám k ní ale nedal žádný podnět. "Ale jsem vděčen tomu, kdo to inicioval," řekl. "Já sám nevedu kampaň, ale nemůžu nikomu bránit, aby vedl kampaň v můj prospěch," řekl.

Svolání zasedání sněmovny až 30. den po volbách znamená, že týž den začne ustavující schůze dolní komory. Stát by se tak mělo v pondělí 20. listopadu. Pokud Zeman dodrží avizovaný postup, zachová se stejně jako před čtyřmi lety.

Zasedání označuje celkovou činnost sněmovny mezi volbami, v jejímž rámci se konají jednotlivé schůze. Zasedání sněmovny má ze zákona svolat prezident tak, aby začalo nejpozději 30. den po volbách. Kdyby je nesvolal, dolní komora by se 30. den po volbách sešla sama. Jde o nejzazší lhůtu, kterou dává ústava.

Ustavující schůzi svolává, pokud je opět zvolen, bývalý předseda sněmovny. Schůzi poté zahajuje a až do zvolení nového předsedy sněmovny řídí. Předsedající nejprve složí slib před plénem, následně složí do jeho rukou slib poslanci.

Dolní komora pak ustaví mandátový a imunitní výbor, schůze pokračuje volbou předsedy, stanovením počtu místopředsedů a jejich volbou. Závěrem poslanci zřídí výbory. Teprve po ukončení ustavující schůze podá nynější vláda demisi.

Zemák 2.0 (banner).

Nejdříve se může ustanovující schůze konat den po uplynutí předchozího volebního období. Nynější volební období skončí 26. října, kdy také zaniknou mandáty současných členů dolní komory.

Zeman také řekl, že se „někdy“ po 28. říjnu sejde v sestupném pořadí s vedením všech parlamentních subjektů a zeptá se na jejich názor na politickou strukturu České republiky po volbách. Až poté sáhne po uplatnění svých dalších prezidentských pravomocí. Zeman již dříve avizoval, že šanci sestavit vládní kabinet dostane vítěz voleb.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
BRUSIČ KLASIKA

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč