20. prosince 2015 6:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nový boj o Kliniku. Útočí na nás kvůli pomoci uprchlíkům, tvrdí aktivisté

Autonomní centrum Klinika na Žižkově, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autonomní centrum Klinika na Žižkově, ilustrační foto. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Znovu se rozhořel boj o existenci Kliniky. Aktivisté poslali na radnici Prahy 3 otevřený dopis, ve kterém varují, že stížnosti, které na autonomní centrum chodí, začaly až po organizaci sbírky pro běžence. „Odpůrci Kliniky tak naskočili na vlnu obav z uprchlíků, z neznámého a cizího,“ tvrdí. Proti existenci Kliniky brojí především opoziční zastupitelé za svobodné.

Dělají hluk, zpívají vulgární texty a ubytovávají nelegální migranty, tvrdí stížnosti na autonomní centrum Klinika, které přišly na radnici Prahy 3. Aktivisté se brání. „Je ale signifikantní, že stížnosti na hluk, kouř, komerčnost a závadné texty se začaly objevovat až poté, co Klinika vyhlásila sbírku na pomoc uprchlíkům,“ tvrdí v otevřeném dopise adresovaném zastupitelům.

Zhruba po roce oficiálního fungování centra tak znovu začíná boj o jeho existenci. Aktivisté se chtějí 22. prosince bránit na zasedání zastupitelstva. Na podporu založili petici, na níž je po pár dnech několik stovek podpisů.

Podle aktivisty z Kliniky Tadeáše Poláka přišlo od března na centrum jen 11 stížnosti. „Valná většina z nich je od jedné rodiny, která vlastní kus zahrady na klinice. Není to tak, že bychom tady někoho rušili, spíš jim vadí, že jim nechceme platit za kus zahrady, kterou oni nevyužívali,“ míní.

Autonomní centrum Klinika na Žižkově podporuje uprchlíky.

Autonomní centrum Klinika na Žižkově podporuje uprchlíky.

Aktivisté tvrdili, že kus zahrady na pozemcích Kliniky, o který je spor, patří Filipu Stomovi. Byl to však omyl. Zástupci autonomního centra se proto Stomovi v otevřeném dopise za tvrzení omluvili. „Kolik stížností na Kliniku radnice obdržela, nevíme. Pouze jedna z nich je naše, a to s prosbou, zda by radnice v rámci svých kompetencí mohla zajistit, aby se zde nekonaly venkovní koncerty,“ napsal serveru Lidovky.cz.

Na Kliniku upozornil v kritice v Radničních novinách opoziční zastupitel Mojmír Mikuláš (svobodní). Ten se rozhodl proti centru bojovat. „Prostě reflektuji, co říkají občané. Nemám pro to další podklady, abych mohl něco tvrdit,“ odpověděl na dotaz, proč rozjel kampaň proti centru. Zastupitel mimo jiné tvrdí, že uprchlická vlna je řízenou invazí.

Pomoc uprchlíkům

Jelikož se Klinika angažuje i v iniciativě Hlavák pomáhající migrantům na Hlavním nádraží, stává se, že v domě sem tam přespí uprchlíci. Jedná se však prý o lidi, kteří byli propuštěni z detenčního zařízení a musí do několika dní opustit Českou republiku - do té doby jsou tu legálně. „Bylo jich pár desítek a maximálně na noc. Většinou ale stejně tito lidé volí hostely,“ popsal Polák.

Centrum vzniklo v bývalé poliklinice v Jeseniově ulici na pražském Žižkově. Areál vlastní stát a spravuje ho prostřednictvím Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Budovu si pronajala občanská iniciativa Klinika. Radnice Prahy 3 v minulosti vyslovila centru podporu. To se podle aktivistů ale může změnit.

„Možná tušíte, že v březnu vyprší jednoletá smlouva, kterou máme k užívání objektu s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových. Úřad zatím nedal najevo, jestli smlouvu prodlouží, my jsme ale přesvědčeni, že Klinika má v Jeseniově zůstat a uděláme pro to vše, co bude možné,“ napsal Klinika na sociální síť Facebook.

jzlJakub Zelenka

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz