6. prosince 2015 12:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Uprchlíci? Řízená invaze a Klinika jim pomáhá, tvrdí zastupitel. Chce proti centru bojovat

Autonomní centrum Klinika na Žižkově, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autonomní centrum Klinika na Žižkově, ilustrační foto. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Klinika pomáhá v řízené invazi uprchlíků, tvrdí zastupitel Prahy 3 Mojmír Mikuláš, který se proti známému autonomnímu centru rozhodl bojovat. Reflektuje prý hlasy lidí, kterým objekt obsazený aktivisty vadí. „Od března na nás přišlo na radnici jen jedenáct stížností,“ oponuje Tadeáš Polák z Kliniky.

Kliniku obývají radikálové s radikálními protispolečenskými postoji a možná se tam nacházejí i nelegální migranti, píší lidé podle zastupitele Mojmíra Mikuláše (Svobodní) na radnici Prahy 3. V Radničních novinách se proto politik rozepsal, že se zasadí o přehodnocení podpory autonomního centra od města. Jestli se však děje v objektu něco nezákonného, nedokázal zdůvodnit.

Autonomní centrum Klinika na Žižkově podporuje uprchlíky.

Autonomní centrum Klinika na Žižkově podporuje uprchlíky.

„Prostě reflektuji, co říkají občané. Nemam pro to další podklady, abych mohl něco tvrdit,“ odpovídal vytrvale Mikuláš na dotazy serveru Lidovky.cz, jaký má názor na existenci Kliniky. „Je ale zřejmé, že ta Klinika se v uprchlické krizi - pro mě spíš v řízené invazi - nějak angažuje. Tím se chlubí na svých stránkách, že pomáhají,“ dodal nakonec.

Podle aktivisty z Kliniky Tadeáše Poláka přišlo od března na centrum jen 11 stížnosti. „Valná většina z nich je od jedné rodiny, která vlastní kus zahrady na klinice. Není to tak, že bychom tady někoho rušili - spíš jim vadí, že jim nechceme platit za kus zahrady, kterou oni nevyužívali,“ míní.

Centrum vzniklo v bývalé poliklinice v Jeseniově ulici na pražském Žižkově. Areál vlastní stát, spravuje ho prostřednictvím Úřadu pro zastupocání státu ve věcech majetkových. Budovu má pronajatá občanská iniciativa Klinika.

ehm... radikální protispolečenské názory? radnice chce regulovat co se děje na Klinice? Pray for Žižkov? uprchlíci...

Zveřejnil(a) Petr Zewlakk Vrabec dne 2. prosinec 2015

Jelikož se Klinika angažuje v iniciativě Hlavák pomáhající migrantům na Hlavním nádraží, stává se, že v domě sem tam přespí uprchlíci. Jedná se však prý o lidi, kteří byli propuštěni z detenčního zařízení a musí do několika dní opustit Českou republiku - do té doby jsou tu legálně. „Bylo jich pár desítek a maximálně na noc. Většinou ale stejně tito lidé volí hostely,“ popsal Polák.

Svobodní se podle Poláka začali proti Klinice angažovat, aby se zviditelnili. „Toto téma otevřeli už na posledním zastupitelstvu,“ dodal Polák. Klinika ale prý podporu od radnice nepotřebuje, neboť objekt patří státu, nedostává na provoz ani peníze.

Mikuláš míní, že podobná symbolická gesta podpory, jakou dostala od Prahy 3 klinika, by měla směřovat spíše k organizacím zabývající se sportem či práci s dětmi či seniory.

Aktivisté z Kliniky vyhlásili, že 15. prosince přijdou na jednání zastupitelstva, aby dali najevo, že s názory Mikuláše nesouhlasí.

jzlJakub Zelenka