Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jak předejít radikalizaci imigrantů? Politici si za vzor berou Rakousko

Uprchlíci, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uprchlíci, ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Když Rakousko letos v únoru novelizovalo po čtyřech letech veřejné diskuse starý zákon o islámu, vyvolalo to velký poprask. Hlavně v Turecku, protože jedním z pilířů nového právního předpisu je zákaz financování islámských institucí a náboženských spolků ze zahraničí.

Velká část imámů přijíždí do Rakouska právě z Turecka a podle rakouských politiků se pak muslimští imigranti špatně integrují, protože s lidmi a penězi z Turecka přichází i vliv.

Podobný scénář se může odehrát i v České republice, proto politiky rakouský přístup zaujal. Podle vicepremiéra a předsedy lidovců Pavla Bělobrádka je to rozumný nápad a bylo by dobře, aby Česko mělo vlastní obdobu rakouského zákona. „Měli jsme tady na to už odborníka z Rakouska. KDU-ČSL nehodlá nic ponechat náhodě,“ říká Bělobrádek.

„Do budoucna stojí za úvahu zamyslet se nad regulací financování náboženských společností, stejně jako nad požadavky na vzdělání předáků náboženských komunit, abychom předcházeli riziku podpory a šíření nesnášenlivosti,“ potvrzuje Hana Malá z ministerstva vnitra, že lidovci nejsou v koalici se svým postojem osamocení.

  • Zuckerbergova charita budí pochyby

Ani příslib 45 miliard dolarů na dobročinnou činnost nemusí kritikům zavřít ústa. Teď se obuli do zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga, že se tím může snažit vyhýbat placení daní. Mr. Facebook to odmítá.

  • Evropa se baví: Kolik kufrů vezeš, Gangsdorfe?

Dalo by se přejet s 350 miliony švýcarských franků či eur přes švýcarské hranice? V podstatě hravě. Švýcarské zákony sumu peněz, s níž je možné překročit státní hranice, nijak neomezují. Zkazit celou akci by mohli jen zvídaví policisté. „Ale jistě víte, jak se vymluvit – koupel v bankovkách pro vaši manželku. Bon voyage,“ píše švýcarský list Tagesanzeiger. Přidává se tak k řadě vtipálků, kteří nemohli přejít příběh švýcarského dobrodružství komunistického europoslance Miloslava Ransdorfa.

  • Bolest komplikuje uzdravení

Srdeční arytmii zachytí EKG, přístroj na objektivní měření bolesti však neexistuje. Velice špatně se nám tak argumentuje vůči zdravotním pojišťovnám, vysvětluje algeziolog Pavel Ševčík fakt, že zákrok na tlumení bolesti, neuromodulaci, podstoupí ročně jen desítky pacientů.

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!