Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jsem Matt a jsem tu novej, představil se česky nový britský velvyslanec

Česko

  18:40
Nový britský velvyslanec v České republice Matthew Field započal v pondělí své působení ve funkci. Na Twitteru pozdravil Čechy plynulou češtinou a ocenil, že může být v zemi piva a Járy Cimrmana. Field zmiňuje ve svém videu, že se těší na spolupráci obou zemí, která pomůže k bezpečnosti a prosperitě.

„Ahoj, jsem Matt a jsem tu novej,“ představil se v zahradách britského velvyslanectví České republice.

Field ve svém prohlášení zmiňuje, že je pro něj velká čest být velvyslancem právě v České republice.

Ve svém prohlášení zmínil specifika, která Česká republika a Spojené království sdílí, konkrétně společné demokratické hodnoty a smysl pro humor.

Neopomenul ani spolupráci obou zemí během dvou důležitých válek. „Společně jsme čelili zlu během druhé světové války a nyní na Ukrajině,“ řekl Field.

„Je skvělé, že můžu být se svou rodinou v zemi Kafky, Zátopka, Horákové a také Járy Cimrmana,“ ocenil nový velvyslanec slavné české osobnosti a uvedl, že se těší na spolupráci na tom, aby byly obě země bezpečné a prosperovaly. „Těším se na vaše rady, tipy a doporučení,“ zakončil video Field.

Z Brazílie a Chorvatska až do Čech

Matthew Field se stal nástupcem Nicka Archera. Dříve byl Field například velvyslancem v Bosně a Hercegovině. V minulosti působil také na britské ambasádě v Brazílii či v Chorvatsku, byl i politickým poradcem zvláštního zástupce EU v Makedonii.

Jeho předchůdce Archer skončil po pěti letech. Dříve vedl britské velvyslanectví v Dánsku. Do Prahy dorazil v polovině ledna 2018.

Archer předloni ocenil postup české vlády v kauze Vrbětice. Tehdy s ním hovořil dřívější ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD), s nímž o několik měsíců později také jednal o urážkách českých dětí v médiích a na internetu v souvislosti s fotbalovým utkáním Sparty Praha s Glasgow Rangers.

„Můj první den jako britský velvyslanec v České republice. Těší mě,“ napsal u příspěvku na Twitteru spolu s hashtagem JsemTuNovej.

Autoři: , ,

Mohlo by vás zajímat