Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sobotka bude premiér. Vláda může být do konce ledna, vzkázal Zeman

Česko

  16:25aktualizováno  19:07
PRAHA - Prezident Miloš Zeman jmenuje předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku premiérem během několika dní, pravděpodobně koncem příštího týdne. Umožní tak vznik vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

Prezident Miloš Zeman. foto: MAFRA: Karel Pešek

"Předpoklad jmenování vlády do konce měsíce je velmi realistický," řekl prezident Zeman v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Zeman uvedl, že má výhrady k některým kandidátům na ministry. Sobotka prý ale splnil všechny podmínky, které mu prezident dal. Hlava státu očekává, že by celý kabinet mohl být jmenován na konci ledna. Pan Sobotka splnil všechny podmínky, které jsem mu dal," řekl v rozhovoru Zeman. "Proto bude samozřejmě jmenován premiérem," dodal prezident.

Zástupci ČSSD, ANO a KDU-ČSL po podpisu nové koaliční smlouvy.

„Vítám rozhodnutí pana prezidenta umožnit vznik nové vlády do konce tohoto měsíce,“ řekl serveru Lidovky.cz šéf ČSSD. „Pan prezident jedná v souladu s mým původním očekáváním konstruktivně a v duchu platné ústavy. Novou vládu čeká velké množství práce a je jen dobře, že se do ní bude moci pustit co nejdříve,“ doplnil Sobotka.

Sobotkovo čekání

Zeman podle Reuters Sobotkovi řekl, že ho jmenuje týden po podpisu koaliční smlouvy. Dokument podepsali představitelé tří stran toto pondělí, Bohuslav Sobotka by však měl být jmenován až na konci příštího týdne. "Od pondělí do středy bude hlava státu na návštěvě Karlovarského kraje," upřesnil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Výhrady k jednotlivým ministrům chce prezident Zeman zveřejnit na páteční tiskové konferenci.

V poslední době se hovořilo o tom, že prezident, který zdůrazňuje požadavek odborného vedení resortů, má připomínky i osobního rázu především k sociálním demokratům Jiřímu Dienstbierovi a Lubomíru Zaorálkovi, lidovci Marianu Jurečkovi a Martinu Stropnickému (ANO). Podle některých médií má prezident výhrady také k Milanu Chovancovi (ČSSD).

Po konferenci se Zeman sejde se Sobotkou

Několik hodin po tiskové konferenci se Zeman sejde se Sobotkou. Příští premiér od schůzky očekává "s vysokou pravděpodobností stanovení termínu pro nezbytné ústavní kroky prezidenta, tedy jmenování premiéra a následně celé vlády," napsal ČTK. Šéf ČSSD dnes na jmenování premiérem čeká již 75 dnů, což je v historii České republiky zatím nejdelší doba, která uplynula od sněmovních voleb, aniž byl prezidentem jmenován nový ministerský předseda.

ČTĚTE K TÉMATU

K sestavování vlády se ve čtvrtek vyjádřil také Zemanův předchůdce Václav Klaus. Novinářům řekl, že dění sleduje, ale nevidí důvod, proč by Zemanovi měl radit nebo něco zásadního k tomu říkat. Zopakoval také, že i on, když ještě byl prezident, někdy "neskutečně trpěl", když mu některý ministerský předseda přinesl navržená jména ministrů.

"Možná jsem volil méně veřejnou formu tohoto rozmlouvání, než jak to dělá dnešní prezident, ale že to je věčný, permanentní, dlouhodobý konflikt mezi premiérem a prezidentem, je standardní věcí," řekl ve čtvrtek Klaus novinářům.

Kompletní vyjádření prezidenta Zemana

Reuters: Od voleb ve čtvrtek uplynula rekordní doba, kdy nemáme premiéra...

MZ: Pokud nemáme novou vládu, tak je to způsobeno tím, že teprve v pondělí, před několika málo dny, byla uzavřena koaliční smlouva, takže je poněkud absurdní vyčítat prezidentovi, že nemáme novou vládu, respektive nového premiéra - tyto dvě otázky bych samozřejmě oddělil, protože až do pondělí tohoto týdne se koaliční strany dohadovaly jak o koaliční smlouvě, tak o personálním obsazení nové vlády. Čili podíl, který zbývá na mě, jsou v této chvíli tři dny, opakuji tři dny od voleb, které byly 25. a 26. října.

Reuters: Dá se předpokládat, že budeme mít premiéra a vládu do konce ledna?

MZ: Já si myslím, že toto je velmi realistický předpoklad.

Reuters: Je mezi nominovanými někdo, u koho stále máte pochybnosti, nebo byste váhal se jmenováním?

MZ: Své výhrady jsem až dosud sděloval, a to opakovaně, kandidátovi na ministerského předsedu, tedy panu Bohuslavu Sobotkovi. Pan předseda Sobotka o těchto výhradách neinformoval ani nejužší vedení své politické strany, to znamená grémium sociální demokracie. To je samozřejmě jeho právo, já tento fakt pouze konstatuji. Nedávám přednost mediálním přestřelkám a výměnám argumentů a protiargumentů právě přes média, a proto jsem se rozhodl, že své výhrady vůči některým konkrétním kandidátům vyjádřím v pátek na tiskové konferenci a patřičně je zdůvodním.

Reuters: Jsou to výhrady, které vám zabrání někoho jmenovat?

MZ: Tyto výhrady by měl v první řadě posoudit pravděpodobný ministerský předseda. V druhé řadě poslanci, kteří budou hlasovat o důvěře vládě, a samozřejmě, last but not least, občané, kteří mají právo na veřejně dostupnou informaci o těchto výhradách.

Reuters: Jsou ty výhrady natolik závažné, že tyto lidi odmítnete jmenovat ministry?

MZ: Jsou to výhrady, které nepokládám za nepodstatné. Skutečné kandidáty na ministry mi může navrhnout až designovaný premiér. Jmenuji ministry na návrh, zdůrazňuji návrh, premiéra, který ještě není, ale ve velmi dohledné době bude. Teprve tehdy mohu tyto výhrady, v tomto případě zopakovat, budoucímu premiérovi a záleží v první řadě na něm, případně na vedoucích představitelích koaličních stran, včetně sociální demokracie, jak s těmito výhradami naloží.

Reuters: Tedy bude jmenován premiér bez toho, abyste mu kladl podmínky ohledně složení jeho návrhu?

MZ: Pan Sobotka splnil podmínky, které jsem mu uložil. Co se týče sestavení vlády, to následuje až po jmenování premiérem s určitým časovým odstupem, a tam existuje ještě jedna podmínka, která se týká přijetí zákona o státní službě alespoň v prvním čtení.

Reuters: To znamená, že pan Sobotka vaše podmínky splnil, a proto ho bez dalšího můžete jmenovat premiérem?

MZ: Proto samozřejmě bude jmenován premiérem, ale on už to asi týden ví. Že to nesděluje na veřejnosti, je jeho problém.

Reuters: Je možné, že jmenujete Bohuslava Sobotku premiérem už v pátek?

MZ: To zcela určitě ne, ale já jsem mu v pátek minulý týden jasně řekl, že bude jmenován týden po uzavření koaliční smlouvy. A jestliže se nyní pan Sobotka halasně domáhá toho, aby byl jmenován, tak na tuto informací ode mě buď zapomněl, nebo si jí nevšiml.

(Sobotka však ve čtvrtek popřel, že by měl od Zemana už od pátku příslib jmenování premiérem týden po podpisu koaliční dohody. "Pan prezident mi doposud žádný konkrétní termín nesdělil," uvedl šéf ČSSD na dotaz ČTK. "Mohu tedy až do zítřejší schůzky vycházet jen z jeho dnešního mediálního prohlášení," dodal. Setkání Sobotky a Zemana je naplánováno na páteční odpoledne, pozn. redakce.)

Reuters: Kolují až legendy o vašich dlouhodobě špatných vztazích s panem Sobotkou. Může to být problém pro budoucí fungování exekutivy?

MZ: Chci věřit, že pan Sobotka je profesionální politik, koneckonců je už v politických funkcích dosti dlouho. Pokud jsem správně informován, jenom v politických funkcích, a věřím, že se té profesionalitě naučil, jsem připraven s ním jednat jako s profesionálem.

Zdroj: ČTK/Reuters

Autoři: ,

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...

Mohlo by vás zajímat