4. září 2017 16:51 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Už nemůžeme řešit přestupky domluvou, zoufají si strážníci. Kvůli novému zákonu

Městská policie- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Městská policie- ilustrační | foto: Šárka Kabátová, Lidovky.cz

PRAHA Městské policii v Praze zkomplikoval práci nový přestupkový zákon, který platí od července. Strážníci nově nemohou porušení předpisů řešit domluvou. Sdělila mluvčí městských strážníků Irena Seifertová. Namísto domluvy mohou nyní strážníci udělit takzvané napomenutí, o kterém však musí napsat protokol, což znamená větší administrativní zátěž.

„Vyřešení přestupku na místě strážníkovi zabere daleko více času a vyžaduje si více pomůcek a tiskopisů,“ uvedla mluvčí. Některé přestupky už strážníci navíc podle ní nemohou řešit na místě a musí je rovnou posílat do správního řízení. To se týká například přestupků proti tržnímu řádu nebo některých přečinů taxislužby. Strážníci se s novými pravidly průběžně seznamují.

Změny se podle mluvčí už promítají i do statistik počtu řešených případů. „Zejména u bagatelních přestupků byla domluva poměrně dosti využívaný způsob řešení,“ uvedla Seiertová. Kromě toho se podle ní strážníci více setkávají s tím, že lidé odmítají přečin řešit na místě. Strážníci poté musí případ zdokumentovat a předat k řešení správnímu orgánu, tedy magistrátu.

Předkladatelem zákona bylo ministerstvo vnitra. V odpovědích na často kladené dotazy ministerstvo na svých webových stránkách uvádí, že napomenutí má být vydáno ve zjednodušené písemné formě.

Nový zákon nahrazuje termín „blokové řízení“ takzvaným příkazem na místě, ve kterém mohou strážníci uložit pokutu do výše 10 tisíc korun nebo napomenutí. V případě, že člověk odmítne příkazový blok podepsat, předají strážníci případ k řešení magistrátu. Nová legislativa zavádí také možnost promlčení přestupku, a to v případě méně závažných po roce a u závažnějších po třech letech. Zákon rovněž nově neumožňuje obcím zakázat recidivistům pobyt na svém území.

Městskou policii zřizuje Praha a zaměstnává přes 2200 lidí. Loni pražští strážníci řešili 1,055 milionu přestupků, což je zhruba o 44 tisíc přestupků méně než v roce 2015. Výdaje městské policie byly 1,711 miliardy korun.

ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.