16. ledna 2017 10:13, aktualizováno  11:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nový proces s Janouškem nebude, lobbista u vrchního soudu neuspěl

Lobbista Roman Janoušek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lobbista Roman Janoušek | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Odsouzený politický podnikatel Roman Janoušek se nového procesu nedočká, pravomocně o tom rozhodl Vrchní soud v Praze. Lobbista dostal trest 4,5 roku vězení za to, že v opilosti srazil ženu a ujel. V současnosti má však na rok přerušený výkon trestu, na svobodě může zůstat do listopadu letošního roku.

„Usnesení Městského soudu v Praze bylo potvrzeno,“ potvrdil zjištění serveru Lidovky.cz mluvčí Vrchního soudu v Praze Jan Fořt.

Podnikatelovu žádost o nové projednání shodil ze stolu městský soud loni v říjnu, lobbista si však proti tomu podal stížnost. Odvolací soud ji nyní zamítl, důvody rozhodnutí zatím nechtěl komentovat. „Rozhodnuto bylo v neveřejném zasedání a rozhodnutí ještě není napsané,“ vysvětlil mluvčí Fořt. Stížnost Janouška měl na starosti soudce Martin Zelenka, jenž vešel v širší známost veřejnosti loni v červnu, když čtyřmi lety vězení potrestal lobbistu Marka Dalíka za podvod při vyjednávání zakázky na obrněné vozy Pandur.

„To vám v žádném případě nemohu říct, počkejte si na písemné odůvodnění rozhodnutí,“ nechtěl nyní soudce Zelenka serveru Lidovky.cz prozradit, proč Janouškovi nepovolil nový proces. Zdůraznil však, že jeho rozhodnutí bude sepsané ještě během tohoto měsíce. Verdikt je pravomocný, nicméně lobbista se ještě může bránit (byť s minimální šanci na úspěch) dvojím způsobem: ústavní stížností nebo požádat ministra spravedlnosti o podání podnětu pro porušení zákona.

Byl závislý na alkoholu, řekl o Janouškovi jeho advokát

Roman Janoušek žádost o obnovení řízení opřel o nové posudky z oboru psychiatrie, neurochirurgie a očního lékařství. Podle nich se mu na mozku vytvořil hematom, který se mohl v době nehody negativně podepsat na jeho rozpoznávacích schopnostech. Autoři posudků navíc argumentovali závislostí na alkoholu, což v kombinaci s hematomem mohlo zhoršit lobbistův zrak. V novém procesu chtěl podnikatel projednat možnost, zda ho zmíněné faktory z nehody nevyviňují.

Co známý politický podnikatel říká na očekávané rozhodnutí vrchního soudu, není jasné. Lobbista má vypnutý telefon. V pokusu o obnovu řízení zastupoval lobbistu advokát Lukáš Trojan, ani jeho Lidovky.cz zatím nezastihly. „On (Janoušek) objektivně trpěl závislostí (na alkoholu) a toto bylo prokázáno zprávami z nemocnic,“ uvedl Trojan na podzim, když žádost poprvé projednával městský soud.

„Měl tunelové vidění a poškozenou nemohl vidět. Na základě veškerých posudků, které jsem možnost pročíst, to tak s vysokou pravděpodobností bylo,“ podotkl k Janouškovu zraku u městského soudu oční lékař Jan Novák. Podle znalce z oboru neurochirurgie Petra Jelínka mohl lobbista před nehodou prozměnu utrpět epileptický záchvat. „Pokud máte v hlavě expanzivní proces, který vám tlačí na mozkovou kůru, tak epilepsie je jedním z možných projevů,“ uvedl znalec.

To jsem ještě nezažil, reagoval na nové posudky soudce

Soudce Městského soudu v Praze Tomáš Kubovec argumenty znalců neuznal, navíc se podivil nad svérázností celé žádosti. Oční lékař při svém závěru vycházel z předchozího posudku z roku 2015, ačkoliv k nehodě došlo o tři roky dříve. Podnikatele k tomu ani nevyšetřil. Analýzu znalce z neurochirurgie zase soudce Kubovec označil za obecné pojednání na téma hematom, které do případu nic nového nevneslo.

Údajnou závislost lobbisty pak v posudku rozebral známý lékař Jaroslav Zvěřina, ani on se však s podnikatelem nesešel. Své závěry opřel o lékařské dokumentace Janouška ze Švýcarska a Chorvatska, vycházel i z rozhovoru s Janouškovou ženou. „Za dvacet let praxe jsem nic takového nezažil,“ uvedl k relevanci nových posudků soudce Kubovec, jehož zamítavé rozhodnutí odvolací soud nyní potvrdil.

Lobbista Roman Janoušek
Lobbista Roman Janoušek ještě před vyslechnutím rozsudku.

Inkriminovaná nehoda se odehrála v březnu 2012 ve Vyskočilově ulici v Praze 4. Silně opilý Janoušek nejdřív zezadu narazil do auta jedenapadesátileté ženy. Řidička ho na další křižovatce doběhla, stoupla si před podnikatelovo auto a chtěla s ním nehodu vyřešit. Lobbista se však na zelenou rozjel, ženu porazil a ujel. Žena poté strávila měsíc v nemocnici, při srážce utrpěla otřes mozku, zlomeninu několik žeber a další zranění.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz