Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nový šéf: Konopí je tvrdá droga

Česko

Jakub Frydrych představil své priority * Marihuanu přirovnává k heroinu či pervitinu

PRAHA Po sedmnácti letech se mění šéf Národní protidrogové centrály (NPC). Kontroverzního Jiřího Komorouse nahradí od února jeho zástupce Jakub Frydrych. To ale bude zatím zřejmě jediná změna, která se v centrále odehraje.

Frydrych chce totiž pokračovat ve všem, co jeho předchůdce začal, a žádné zásadní změny nechystá. Stejný názor má také na to, zda patří marihuana mezi tvrdé drogy. Na otázku serveru Aktuálně.cz, zda by marihuanu přiřadil k ostatním tvrdým dogám stejně jako jeho předchůdce Komorous, odpověděl, že jednoznačně ano. A dodal, že marihuana rozhodně na seznam tvrdých drog patří. Tím konopí přirovnává například k heroinu či pervitinu.

Mluvčí Národní protidrogové centrály Břetislav Brejcha pak ale slova svého budoucího šéfa omlouval. „Bylo to konstatování, že je u nás nějakým způsobem nastaven zákon a policie nemá na jeho podobu žádný vliv,“ řekl s tím, že policie již dlouhodobě odmítá rozdělování drog na měkké a tvrdé. Rozdělení drog do několika kategorií je ale podle některých odporníků na drogové závislosti ve světě něčím zcela standardním.

Přestože Frydrych žádné změny v Národní protidrogové centrále nechystá, má jasné priority, kterým se chce věnovat. Mezi ty patří hlavně zefektivnění trestního řízení či zvyšování profesionality a odborných znalostí detektivů centrály. Vplánu má také prohloubení spolupráce se státními i nevládními organizacemi, které bojují proti drogám, i spolupráci na mezinárodní úrovni. Za největší problém na současné české drogové scéně považuje jednoznačně pervitin. S novým šéfem centrály je spokojen i Jiří Komorous. Spokojený je o to víc, že Frydrycha do funkce sám navrhl.

Pětatřicetiletý Frydrych k policii nastoupil v 18 letech. Při práci vystudoval sociální pedagogiku. Nejdříve pracoval u kriminální policie, v roce 2000 přišel do NPC. O sedm let později se stal zástupcem šéfa útvaru pro výkon a trestní řízení.

Autor: