23. března 2017 17:35, aktualizováno  21:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Novým ministrem průmyslu a obchodu bude náměstek Havlíček

Jiří Havlíček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Havlíček. | foto: ČTK

PRAHA Premiér Bohuslav Sobotka navrhl prezidentu Miloši Zemanovi, aby se novým ministrem průmyslu stal dosavadní náměstek tohoto úřadu Jiří Havlíček (40). Sobotka předpokládá, že se s ním Zeman nyní sejde. Řekl to novinářům po schůzce s prezidentem na Hradě.

Jmenování Havlíčka očekává během několika dnů. Prezident Miloš Zeman Havlíčka ministrem průmyslu a obchodu s téměř stoprocentní pravděpodobností jmenuje, řekl to pro televizi Barrandov. S Havlíčkem, který je nyní na ministerstvu průmyslu náměstkem, se prezident setká příští týden, jmenovat by ho mohl za další týden.

„Budu s ním hovořit příští týden,“ řekl Zeman o Havlíčkovi. „S téměř stoprocentní pravděpodobností ho jmenuji za další týden,“ dodal. Uvedl také, že je rád, že dostal od premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) návrh jmenovat právě Havlíčka, protože jako jediný z možných kandidátů na ministra v úřadu pracuje. „Může tento resort převzít, aniž by se zaučoval, což by znamenalo ztrátu několika měsíců,“ řekl o Havlíčkovi prezident.

Zeman si také myslí, že Havlíček by se mohl po podzimních sněmovních volbách vrátit do své nynější funkce. „Věřím, že si ho nový ministr průmyslu a obchodu vezme opět jako svého zkušeného náměstka,“ poznamenal prezident.

Sobotka, který po odvolání Jana Mládka (ČSSD) ministerstvo dočasně vede od začátku března, odpoledne po schůzce se Zemanem uvedl, že jmenování Havlíčka očekává během několika dnů. Prezident na jeho návrh podle premiéra reagoval pozitivně. Také Sobotka zdůraznil, že Havlíček nepotřebuje čas, aby se v problematice ministerstva zorientoval.

Mládek ve funkci skončil 28. února. Zeman ho odvolal na Sobotkův návrh, který za hlavní důvod personální změny označil Mládkův postup v otázce cen mobilních dat. Mládek pochybení odmítl a tvrdil, že je obětí mediální kampaně. Premiér podle něj dal hlavně na názory svých marketingových poradců. Havlíček je sedmým ministrem, který do Sobotkovy vlády nastupuje až v průběhu volebního období.

ČTK

AAA Auto International a.s.
NÁKUPČÍ AUTOMOBILŮ - PRAHA

AAA Auto International a.s.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz