Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

NYT: Pomalu s tím krocením deficitů

Česko

NEW YORK Současné nadšení evropských zemí pro boj s rozpočtovými deficity by mohlo kontinent uvrhnout do dlouhé stagnace anebo ještě něčeho horšího.

Napsal to včera list The New York Times ve svém komentáři. Podobné riziko podle něj platí i pro Spojené státy.

Ekonomická krize ale ještě není u konce a státy, které si to ještě mohou dovolit, by nadále měly podporovat své hospodářství, píše americký deník.

Připomíná, že jak USA, tak evropskou sedmadvacítku stále trápí vysoká nezaměstnanost. Na obou stranách oceánu je bez práce zhruba každý desátý člověk v produktivním věku.

V Německu například činí míra nezaměstnanosti sedm procent, ve Španělsku 20 procent. Obě země ale plánují rozpočtové škrty, které by měly snížit jejich deficity. Nadšení pro krocení deficitů se přitom podle NYT šíří i mimo EU a Spojené státy, jak ukázala nedávná schůzka ministrů financí zemí skupiny G20.

Americká administrativa ale varovala, že tato nová snaha o úspory by mohla podkopat ekonomické oživení, a prosazovala názor, že silnější země, jako je třeba Německo, by „neměly dupnout na brzdy“, uvedl list. Podle něj již navíc globální oživení ochabuje, když čínská ekonomika ztrácí rychlost.

Slabé evropské vlády si podle NYT nemohou nevšímat, že se investoři zbavují jejich dluhopisů, a jednou se budou muset se svými obřími rozpočtovými deficity vypořádat. Ale pokud všichni omezí veřejné výdaje, když ekonomika má potíže a nezaměstnanost je stále vysoká, riskují, že fiskální uměřenosti stejně nedostojí kvůli pomalému růstu hospodářství a nízkému výběru daní.

„Pokud by rozpočtové škrty snížily ekonomický růst, reakce investorů nebude o nic méně brutální než jejich současný útok na evropské dluhopisy,“ napsal deník.

Řešením je podle něj různý přístup. Některé země jako třeba Španělsko či Portugalsko můžou drasticky omezit své rozpočty, pokud nechtějí ztratit přístup na kapitálové trhy. Země jako Německo, Británie či USA ale mají prostor k utrácení. Úrokové sazby na jejich dluhopisy jsou navíc stále nízké, čehož by měly využít. Boj s deficity by pak měly nechat na dobu, až bude oživení pevnější a nezaměstnanost klesne, uzavřely The New York Times.

Autor: