Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

O kom se mluví

Česko

Královéhradecký biskup DOMINIK DUKA byl považován za kandidáta na pražského arcibiskupa již několik let. Podle neoficiálních informací ze včerejška se zdá, že „klání“ také skutečně ovládne.

Odborníci se shodují, že Vatikánu Duka konvenuje především svou schopností jednat s politiky. Ví se o něm, že dobré kontakty udržuje především s Václavem Klausem a s ODS. Právě Duka by tak zřejmě nejsnáze ze všech kandidátů mohl ukončit nekonečnou tahanici s Hradem o katedrálu svatého Víta a uzavřít se státem smír ohledně církevního majetku. „Vleklé spory vytvářely negativní dojem, který padal na celou církev u nás. Je proto pravděpodobné, že se Vatikán rozhodoval i s tímto úmyslem,“ říká církevní historik Jaroslav Šebek. Duka má také neposkvrněnou minulost. V roce 1975 mu režim odebral státní souhlas s výkonem duchovenské činnosti, a v 80. letech byl dokonce vězněn. Za biskupské heslo si zvolil sousloví: V Duchu pravdy.

Především v posledních měsících stoupala hvězda litoměřického biskupa JANA BAXANTA. Média spekulovala především v tom směru, že Baxant je podobným tradicionalistou jako papež Benedikt XVI., a jeho volba by proto mohla Vatikánu vyhovovat. Faktem je, že právě Baxant nedávno jako vůbec první biskup v České republice sloužil po několika desetiletích tradiční katolickou bohoslužbu v latině. Za své heslo si Baxant zvolil: Ať vidím.

Dalším kandidátem byl arcibiskup olomoucký a šéf biskupské konference JAN GRAUBNER. hlavně na Moravě je Graubner velmi oblíbený. Pověst mu ale kazí spor o výrobu mešního vína. Za heslo si vybral: Co vám řekne, učiňte. Spekulovalo se i o pomocném biskupovi pražském VÁCLAVU MALÉM. Malý (59) je z vážných kandidátů nejmladší a veřejnost ho dobře zná díky jeho angažmá z listopadu 1989. Jeho biskupským heslem je: Pokora a pravda.