Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 12 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

O korupční kauze u Drobila věděl prý i ministr Bárta

Vít Bárta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vít Bárta | foto: ČTK

PRAHA Ministr vnitra Radek John nebyl jediným představitelem Věcí veřejných, který o údajném korupčním skandálu na ministerstvui životního prostředí věděl dávno před tím, než se o něm dostaly na veřejnost první informace. O celé kauze měl podle informací LN z několika zdrojů s předstihem zprávy i ministr dopravy a neoficiální šéf véčkařů Vít Bárta.

Více čtěte

Ten měl podle informací LN o věci hovořit i s odcházejícím ministrem životního prostředí. V tom smyslu, že by si měl na odvolaného šéfa Státního fondu životního prostředí Libora Michálka dát pozor. Informace v tomto smyslu se dostaly i k Michálkovi.

Bárta vše popírá

Po dlouhém jednání koaliční K 9 se redakci Lidových novin ozval i ministr Bárta. Informaci o tom, že o korupční kauze na ministerstvu životního prostředí věděl už dříve popřel čtyřmi slovy v SMS: "Je to naprostá hloupost," napsal.

„Měl jsem pouze zprostředkovanou informaci o tom, co bylo probírané mezi ním (Bártou) a panem Drobilem. Nemůžu to ale dokázat,“ sdělil včera LN Michálek. „Martin Knetig (bývalý Drobilův poradce) mi oznámil, že pan Bárta řekl Drobilovi, že já jsem si někomu měl stěžovat, a ať si na mě dá pozor. Byl jsem v šoku. Nikdy jsem neměl snahu kontaktovat Bártu ohledně možné korupce,“ tvrdí Michálek.

Informace o tom, že Bárta o věci s Drobilem hovořil ještě před vypuknutím celé kauzy, LN potvrdily i zdroje z okolí vlády. Drobil věc odmítl jakkoliv komentovat. Bárta ji naopak razantně odmítl. "Je to naprostá hloupost," napsal po jednání koaličních stran LN.
Narozdíl od něj a Johna neměli ostatní véčkaři o věci informace žádné. Například poslanec Stanislav Huml se o věci dozvěděl až v pátek, či v sobotu. 

"Já jsem se to dozvěděl až z médií," řekl LN Huml. "O panu Johnovi jsem se to dozvěděla minulý týden. O panu Bártovi vůbec netuším," sdělila LN poslankyně VV Jana Drastichová..

Čtěte také:


Koalice jednala za zavřenými dvěřmi šest hodin
Ani šest hodin jednání koaličních špiček nestačilo k dohodě na řešení kauzy úplatků v Státním fondu životního prostřední. Rozhovory budou pokračovat v pondělí večer.

Svoboda poděkoval Drobilovi za čističku

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) poděkoval odcházejícímu ministrovi životního prostředí Pavlu Drobilovi (ODS) za pomoc v přípravě stavby nové ústřední čistírny odpadních vod. Obává se, že Drobilova ohlášená rezignace způsobí další problémy. Ministr přitom odchází kvůli kauze, která mimo jiné zpochybnila čistotu miliardové zakázky. Svoboda ale vylučuje, že by v rámci tohoto projektu někdo manipuloval s finančními prostředky, jak naznačil odvolaný ředitel Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Libor Michálek.

Jednání zhruba po dvou hodinách opustil předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Jeho odjezd nesouvisel s obsahem jednání, musel na jinou předem domluvenou schůzku. Do Prahy totiž přijel na historicky první návštěvu bavorský premiér Horst Seehofer.

Předsedkyně poslanců VV Kristýna Kočí v Otázkách Václava Moravce dění kolem Drobilovy kauzy označila za vládní krizi. Více čtěte zde.
VV se rozhodly na schůzce požadovat okamžitý odchod policejního prezidenta Oldřicha Martinů kvůli jeho páteční schůzce s premiérem Petrem Nečasem (ODS). Martinů údajně Nečase informoval o tom, že v kauze figuruje i ministr vnitra a předseda VV Radek John, který na rezignaci policejního prezidenta už několik týdnů tlačí. John uvedl, že ho Martinů obešel a poskytl Nečasovi informace z vyšetřování v kauze, ve které má být premiér vyslýchán jako svědek.

Naopak vedení poslanců ODS a TOP 09 ani prezident Václav Klaus ji za krizi nepovažují.


VV se rozhodly na schůzce požadovat od Nečase vysvětlení všech podrobností v kauze Drobil, shodl se na jednání před koaliční schůzkou poslanecký klub nejmenší vládní strany. Podle zdroje blízkého VV se ODS snaží vytvářet "kauzu John", kterou chce odvést pozornost od "průšvihu, který si přivodila černým financováním".

Další podrobnosti o krizi v koalici čtěte v pondělním vydání deníku, , , ,

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...