Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Žalobce předal případ posprejování Karlova mostu soudu. Cizincům hrozí až tři roky vězení

Česko

  16:23aktualizováno  17:46
PRAHA - Státní zástupce podal ve středu odpoledne soudu návrh na potrestání dvou cizinců, které policie v pondělí zadržela kvůli posprejování Karlova mostu. Za trestný čin poškození cizí věci jim hrozí půlroční až tříleté vězení. Uvedl to šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek. Návrh na potrestání je ve zkráceném řízení ekvivalentem obžaloby. K odstranění graffiti z Karlova mostu je potřeba restaurátorský záměr schválený památkáři.

V noci z 15. na 16.7. skupina vandalů poškodila mostní pilíř Karlova mostu. foto: Michal TurekMAFRA

Dva cizince ve věku 23 a 30 let zadrželi strážníci v pondělí večer kvůli posprejování jednoho z pilířů historického mostu. Městská policie uvedla, že jeden z mužů měl v ruce sprej a druhý plechovku s pivem. Dvojice skončila v policejní cele.

Dva cizince, kteří posprejovali Karlův most, chytli strážníci přímo při činu. Hrozí jim až tři roky vězení

Ve zkráceném řízení lze řešit méně závažný trestný čin, pokud je pachatel přistižen přímo při něm nebo bezprostředně poté. Policie musí řízení dokončit do dvou týdnů ode dne, kdy podezřelému sdělí, z jakého skutku je podezřelý. Jestliže potom státní zástupce dojde k závěru, že výsledky řízení odůvodňují postavení podezřelého před soud, podá soudu návrh na potrestání. Návrh obsahuje stejné náležitosti jako obžaloba s výjimkou odůvodnění.

Nasprejovaný obrazec je přes pět metrů dlouhý a dva metry vysoký. K odstranění tak rozsáhlého graffiti z památky je podle Technické správy komunikací (TSK) potřeba restaurátorský záměr schválený památkáři. Záměr určí metodu, která nenaruší kámen. TSK se snaží postupovat co nejrychleji, protože v opačném případě by graffiti mohlo v pískovci zanechat stopy.

„Čím dříve to zmizí, tím lépe pro památku," řekl památkář Petr Kuneš z NPÚ.
Vandalové most posprejovali v noci ze 15. na 16.7.

Karlův most si vandalové nevybrali poprvé. Jiní pachatelé jeho část posprejovali v roce 2016. V září 2017 pak osmačtyřicetiletý cizinec popsal fixem sochu svatého Františka. Soud mu ještě tentýž měsíc uložil trestním příkazem půlroční podmínku, tříleté vyhoštění a povinnost nahradit způsobenou škodu 15 000 korun.

Policie v uplynulých letech řešila několik dalších případů, kdy cizinci poničili pražské památky. Například v roce 2014 si tři zahraniční návštěvníci vybrali za cíl Národní divadlo. Nejdříve na něm dvojice mladých Francouzů vytvořila černým sprejem několik obrazců, později japonský turista posprejoval stěnu budovy divadla v podchodu v Divadelní ulici.

Kulturní a národní památky nelze chránit tzv. antigraffiti nátěrem, který se používá na fasádách domů. Většinou totiž vytvoří nepřirozený lesklý povrch a je neprodyšný.

Autor: