14. dubna 2013 8:00, aktualizováno  14:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Souboj o pravomoci. Schwarzenberg se chystá za Zemanem na Hrad

Shodne se prezident se Schwarzenbergem na obsazení postů velvyslanců? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Shodne se prezident se Schwarzenbergem na obsazení postů velvyslanců? | foto: Lidovky.cz

PRAHA Prezident Miloš Zeman a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg definitivně vyřeší spory kolem velvyslanců na společné schůzce v úterý. Serveru Lidovky.cz to potvrdil sám Schwarzenberg. Setkání Schwarzenbergova náměstka Jiřího Schneidera a šéfa zahraničního odboru Hradu, Hynka Kmoníčka podle všeho předběžnou dohodu nepřinesla. Podle Schwarzenberga výsledek sporu o velvyslance ve skutečnosti odhalí, kdo určuje zahraniční politiku země.

"Sejdeme se v týdnu. Asi to bude v úterý," upřesnil termín schůzky ministr. Schwarzenberg také potvrdil, že plánované setkání náměstka Schneidera a Kmoníčka již proběhlo. "Ano pan Schneider se s panem Kmoníčkem sešel," řekl serveru Lidovky.cz Schwarzenberg. O jeho výsledku však hovořit nechtěl. "Pan Schneider mi o té schůzce vyprávěl, ale o tom nic říkat nebudu. Shodnout se musí pan prezident se mnou, nikoli pan Kmoníček s mým náměstkem," odmítl ministr spekulace o předběžné dohodě.

Dlouhodobý spor by měl podle Schwarzenberga rozklíčovat, kdo ve skutečnosti určuje zahraniční politiku země.

SPOR O VELVYSLANCE SLEDUJEME DETAILNĚ:

Schůzka Schwarzenberga se Zemanem by měla definitivně rozklíčovat obsazení ambasád na Slovensku, v Izraeli a v Rusku.

Největší spor se mezi Černínským palácem a Hradem rozhořel po Zemanově oznámení, že by velvyslankyní v Bratislavě měla být manželka exprezidenta Klause Livia. Jednotní nejsou Schwarzenberg se Zemanem ani v otázce úřadů v Moskvě a Tel Avivu. Do Ruska by měl podle Zemanova přání zamířit komunistický europoslanec Vladimír Remek. Schwarzenberg by jeho jmenování mohl podmínit vysláním Alexandra Vondry (ODS) do Izraele.

khuKarel Hrubeš