6. dubna 2013 9:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Schwarzenberg: Klausová na Slovensku? Ne. Vondra v Izraeli? Ano

Karel Schwarzenberg | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Schwarzenberg | foto: MAFRA - Petr TopičLidové noviny

PRAHA Bývalá první dáma Livia Klausová podle ministra zahraničních věcí do diplomacie nepatří. „Někteří se mě ptají, co mám proti paní Livii. Vůbec nic, já ji mám docela rád,“ říká Karel Schwarzenberg v rozhovoru pro LN. I Václav Klaus podle něj v minulosti poznamenal, že se k jeho ženě chová s obzvláštní zdvořilostí.

„To byla pravda. Ale neznamená to, že ji považuji za vhodnou osobu na post velvyslankyně. Nesplňuje podmínky,“ odmítá šéf diplomacie požadavek, který dál prosazuje prezident Miloš Zeman. Ten si přeje, aby bývalá první dáma nastoupila na bratislavskou ambasádu.

Schwarzenberg pro LN argumentuje mimo jiné věkem: Pro vyslání do zahraniční mise je stanovena věková hranice 65 let, ovšem Livia Klausová oslaví v listopadu sedmdesátku. Ještě větší důraz ministr klade na zkušenosti.

Alexandr Vondra do Izraele?

Šéf diplomacie připouští, že nyní lze očekávat další střety s Hradem o obsazení ambasád. Na postu velvyslance v Izraeli by ministr rád viděl Alexandra Vondru (ODS). „Tu zemi zná, má ji rád, má v diplomacii bohaté zkušenosti,“ říká.

Rozhovor týdne s Karlem Schwarzenbergem najdete ve víkendovém vydání Lidových novin.

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.