Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Neumím švédské služby za rumunské daně, prohlásil Kalousek

Česko

  12:05aktualizováno  17:29
PRAHA - Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) navrhne Poslanecké sněmovně, aby vládě vrátila k přepracování návrh rozpočtu podle platné legislativy. Slovy, že neumí zajistit švédské veřejné služby za rumunské daně, komentoval ministr financí nutnost škrtů v nově chystané podobě státního rozpočtu.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) foto: ČTK

ČSSD se odpoledne nepodařilo uspíšit schvalování sporného daňového balíčku, s jehož přijetím spojila vláda Petra Nečase (ODS) svůj další osud. Nespokojenci z ODS se zatím neshodli s vedením strany na kompromisních úpravách. Balíček se tak bude schvalovat nejdříve příští týden.

Vzhledem k turbulencím uvnitř ODS nemá vláda většinu pro zamýšlené rozpočtové změny, se kterými návrh rozpočtu počítá. Do 30 dnů ministr předloží nový návrh rozpočtu podle platných zákonů. O rozhodnutí po jednání poslaneckého klubu informovala i ODS. "Rozpočet se stahuje z této schůzce," oznámil jeden ze závěrů jednání strany místopředseda Jiří Pospíšil.

ČTĚTE VÍCE:

Na jednání klubu ODS se poslanci ani tentokrát nedokázali shodnout na úpravě daňového balíčku, který v současné podobě kritizuje šestice rebelujících občanských demokratů.

Nečas se s rebely nedohodl. Další jednání proběhne ve středu

"Je nepřijatelné pro ministra financí a jsem přesvědčen, že je nepřijatelné i pro vládu, aby prosadil v prvním čtení takové závazné ukazatele státního rozpočtu, které jsou opřeny o legislativu, která zjevně platná nebude. To by byl prostě nepravdivý rozpočet," řekl na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně Kalousek.

Podle Kalouska bude odmítnutí balíčku znamenat nutnost snížení fakultativních výdajů, tedy krácení peněz na některá prorůstová opatření a také na některé veřejné služby, kde už by podle ministrova názoru snižovány být neměly. Ministr financí stále zdůrazňuje, že jej "nic na světě" nepřinutí vypracovat rozpočet s deficitem vyšším, než jsou tři procenta hrubého domácího produktu.

"Je to prostá, jednoduchá rovnice. Můžeme mít švédské veřejné služby za švédské daně, což nedoporučuji. Můžeme mít rumunské veřejné služby za rumunské daně, což rovněž nedoporučuji. Ale švédské veřejné služby za rumunské daně... to já fakt neumím, to bude muset někdo jiný," prohlásil ministr.

Poukázal tak na daňový balíček, jehož schválení se stále odkládá, neboť k němu má výhrady část poslanců ODS. Pokud bude balíček přesto odhlasován, je podle Kalouska možné schválené změny zapracovat i do nového návrhu státního rozpočtu. "Nebude-li přijat v reálném čase, budu ho ignorovat," podotkl.

ČSSD sehnala jen 91 hlasů

Kalousek zároveň uvedl, že pokud vláda nebude mít sněmovní většinu k prosazení svých programových priorit, nemůže v současné komplikované situaci vládnout.

Opozice kritizuje, že o tak závažné věci - změně rozpočtu - informoval novináře Kalousek, aniž by to předem odhlasovala vláda a informoval o tom následně premiér. "To svědčí o tom, že ve vládě vůbec není jistota, jakým způsobem se bude pokračovat v příštích hodinách, dnech, týdnech," uvedl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Sněmovna se k navrhovaní předpokládaných úprav daňového balíčku dostane nejdříve ve středu, ke schvalování až příští týden. Předseda poslanců sociální demokracie Jeroným Tejc neúspěšně požadoval, aby se druhé čtení balíčku uskutečnilo už dnes a schvalování tento pátek, aby v případě zamítnutí vláda padla co nejdříve. Pro bylo ale jen 91 opozičních ze 192 přítomných poslanců. Návrh nepodpořil žádný z nynějších ani bývalých poslanců současných vládních stran.

Občanští demokraté se během dopoledne snažili bez úspěchu najít kompromis s několika rebelujícími poslanci, kvůli nimž nemá kabinet Petra Nečase většinu v dolní komoře ke schválení zákona, který předpokládá zvýšení obou sazeb daně z přidané hodnoty o jeden procentní bod a zavedení zvláštní sazby pro zaměstnance s nejvyššími příjmy.

Autoři: ,