Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

O titul bojuje Ostrava s Plzní i pomocí pěny

Česko

PRAHA/OSTRAVA Vernisáží s pěnou valící se z dřevěného posedu na náplavce na Rašínově nábřeží v Praze připomněla Ostrava boj o titul Evropské hlavní město kultury v roce 2015. Stále se rozhoduje, zda označení získá metropole Moravskoslezského kraje, či Plzeň.

Mladí ostravští výtvarníci postavili posed v oblouku číslo šest, stěnu ozdobili zvířecími a loveckými motivy. V devátém oblouku vznikla improvizovaná galerie s drsně působícími nástěnnými malbami.

Cílem netradiční vernisáže výstavy Ostravský polibek bylo především zaujmout a pobavit, prozradili umělci. „Je to takový vernisážový gag, překvapení, chtěli jsme vernisáž, kterou nikdo nezažil,“ řekl Milan Kutina ze skupiny Record.

Kdo chce, smysl si v tom ale prý najde. Lesní motiv má být protikladem k průmyslové Ostravě, kterou mají lidé tendenci vnímat jednostranně, dodala kurátorka Lenka Lindaurová. „Ostrava je také něžná a lyrická,“ doplnil Kutina.

Pěnu čerpadlo vychrlilo z oblouku přes schody až téměř k Vltavě, mnozí si v ní pořádně vyhráli, brodili se jí jako sněhem. Poté pěna sice zmizela, ale malby budou k vidění až do 7. srpna.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...