15. července 2010 16:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

O titul z plzeňských práv zřejmě přijde deset lidí

Vysokoškolský diplom | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vysokoškolský diplom | foto: Shutterstock

PLZEŇ Odhadem asi deset lidí přijde nakonec zřejmě o titul z plzeňských práv. U nich má Západočeská univerzita v Plzni (ZČU) skutečně silnou argumentační pozici a důkazy. Největší část z nich tvoří absolventi magisterského studia.

Novinářům to řekl expert na správní právo František Korbel, jenž má proces odebírání titulů na starost a připravuje podklady pro rektora ZČU. Vše vyřešeno má být do půlky srpna. Fakulta ani ZČU žádná konkrétní jména adeptů na odebrání titulu neuvedla.

Pospíšil končí

Jiří Pospíšil, jenž reformuje právnickou fakultu v Plzni, opustí místo děkana nejpozději do 15. srpna. Nového děkana by měl akademický senát volit v září. Do té doby se funkce ujme první statutární proděkan fakulty Karel Eliáš. Pospíšil, jenž se funkce vzdává v souvislosti s jmenováním ministrem spravedlnosti, ve škole chce dál částečně působit jako učitel. Až odejde z politiky, tak se chce na práva do Plzně vrátit úplně, řekl novinářům. Více ZDE

Podle serveru Aktuálně.cz by ale mohlo být odebrabných titulů až 15. Zveřejnil též několik jmen, u nichž se podle něj škola už rozhodla titul odebrat. Chce ho prý vzít podnikateli Janu Harangozzovi, jenž figuroval v kauze konkurzních podvodů soudce Jiřího Berky, dále bývalé policejní vyšetřovatelce Radovana Krejčíře Monice Kocourkové, exnáměstkovi policejního prezidenta Janu Brázdovi, současnému šéfovi odboru hospodářské kriminální policie v Ústí nad Labem Petru Martínkovi.

Naopak o titul prý podle serveru zřejmě nepřijdou starosta Prahy 5 Milan Jančík (ODS), europoslankyně za ODS Andrea Češková, bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec, konzul na Ukrajině Ladislav Hradil nebo elitní policista Petr Bernátek, jenž působil v týmu obhájců bývalého vicepremiéra obviněného z korupce Jiřího Čunka.

V polovině srpna bude jasno
"ZČU je v závěrečné fázi řešení odebírání titulů neoprávněným absolventům," uvedl Korbel. Škola zahájila celkem 69 správních řízení, z toho 41 s absolventy magisterského studia, sedm v případě bakalářského studia, devět s držiteli titulu Ph.D. a 12 s absolventy rigorózního řízení, jež obdrželi titul JUDr.

Podle Korbela se dotyční nyní mohou vyjadřovat a překládat důkazy, což někteří dělají. "My ty věci vyhodnocujeme. Zhruba do poloviny srpna to bude vyřešeno. V případech, kdy došlo k flagrantnímu porušení zákona a dokážeme absolventům prokázat špatnou víru, přikročíme k odebrání vysokoškolského diplomu. V ostatních případech dojde k zastavení správního řízení," vysvětlil. Flagrantních případů není podle něj příliš mnoho, řádově je jich deset.

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na Lidovky.cz