Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Obama po summitu uklidňoval východní Evropu

USA

  19:08aktualizováno  23:21
PRAHA - Lídům „nové Evropy“ dal Barack Obama najevo, že tyto země považuje i jeho administrativa za hlavní spojence USA. Brusel se zlobí.

Český premiér Jan Fischer si potřásá rukou s americkým prezidentem Barackem Obamou. foto: ČTK

Seznam pozvaných hostů na večeři s Obamou se nápadně podobal jinému seznamu, který si s úlevou mohl po invazi do Iráku zapsat do kolonky "spojenci" americký prezident George Bush. Vžil se pro ně během minulých let souhrnný termín "nová Evropa" a prakticky každá z těchto jedenácti zemí si tak trochu slibovala, že vedle vstupu do NATO budou i jakousi zvláštní, lepší kategorií na seznamu koaličních zemí USA. Kategorií, kterou podle přesvědčení mnoha "nových Evropanů" Obama obětoval na oltář lepších vztahů s Ruskem.

Večeře s lídry východní a střední Evropy měla symbolicky ukázat, že tomu tak není. Myslí si to i Václav Klaus, který se "minisummitu" účastnil. "Prezident Obama mě ujistil, že tuto akci pořádá proto, aby tyto země ujistil, že na ně Amerika nezapomíná – to jsou pocity, které vůči Americe vznikly loni, když de facto odpískala protiraketový systém," uvedl Klaus.
"Nebyly tam cítit žádné obavy nebo strach," řekl premiér Jan Fischer po setkání. "Všichni se shodli, že je třeba, aby vztahy s Ruskem byly průhledné a konstruktivní," dodal premiér. Nikdo podle něj Obamovi nedal najevo, že nesouhlasí se snahou USA o "reset" vztahů s Ruskem.

Fotogalerie

Klikněte pro vstup do fotogalerie

Zároveň však "jedenáctka" připomněla Obamovi, že je třeba zohlednit bezpečnostní zájmy středo- a východoevropských členských zemí NATO v připravované nové koncepci aliance, což třeba znamená vytvoření obranných plánů pro případ útoku z Ruska. Podle Fischera se na večeři mluvilo i o energetické bezpečnosti – což přeloženo opět znamená, že by USA měly zemím "nové Evropy" pomoci zbavit se závislosti na dodávkách plynu a ropy od Moskvy.
Otázkou, která se vznášela nad včerejší večeří, bylo, co bude dál s plány na protiraketovou obranu, kterou chce Obama budovat také, byť technicky jinou než předchozí administrativa. Moskva totiž zveřejnila jednostranný protokol, že od podepsané smlouvy může odstoupit, když podle jejich názoru bude nově budovaná protiraketová obrana USA a NATO omezovat údernou sílu ruských jaderných raket.

Barack Obama a bulharský premiér Bojko Borisov v Praze

Americký výběr?
Kupodivu, alespoň podle Fischerových slov, se Obama i jeho hosté této otázce věnovali "jen okrajově". Jak však dodal premiér, už včerejší setkání ukázalo, že debata v rámci NATO, které by mělo vybudování protiraketové obrany zahrnout do svých nových strategických plánů – "nebude jednoduchá".
Proti večeři s "novou Evropou" se už včera ozvaly některé západní státy EU, které se podivovaly nad tím, že nebyli pozváni alespoň "prezident" či "ministryně zahraničí" unie. Fischer sice nedokázal klíč pro výběr hostů vysvětlit, ale dodal, že to nebylo Česko, ale USA, kdo setkání svolával a kdo vybíral účastníky.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!