130 let

Obama: Za ropnou skvrnu zaplatí BP

Česko

NEW ORLEANS Americký prezident Barack Obama označil havárii na ropné plošině v Mexickém zálivu za „masivní a potenciálně nevídanou ekologickou katastrofu“. Včera se při návštěvě Louisiany na vlastní oči přesvědčil o následcích úniku ropy do moře.

Obama dále dodal, že federální vláda je připravena k rychlé a agresivní akci a že bude uděláno maximum, aby se zabránilo dalšímu šíření ropné skvrny. Kritické hlasy obviňující úřady z podcenění katastrofy odmítl. Prezident zároveň zdůraznil, že veškeré náklady na likvidaci ekologické katastrofy půjdou za britskou ropnou společností British Petroleum (BP). „Za tento únik je zodpovědná BP a BP zaplatí účty,“ uvedl Obama na adresu britské společnosti. Firmu označil za hlavního viníka ekologické katastrofy již dříve.

Generální ředitel BP Tony Hayward se včera proti obvinění ohradil. Tvrdí, že jeho společnost není zodpovědná za havárii ropné plošiny Deepwater Horizon v Mexickém zálivu, která ekologickou katastrofu způsobila. Zároveň však dodal, že se BP nezříká odpovědnosti za následnou likvidaci škod.

Firma odhaduje, že kvůli nehodě přijde o stovky milionů dolarů. Podle expertů by však mohla konečná částka dosáhnout miliard dolarů. Například havárie tankeru Exxon Valdez v roce 1989 u pobřeží Aljašky stála jejího vlastníka Exxon Mobil na ztrátách z úniku ropy, nákladech na různé poplatky a odškodné asi na 4,3 miliardy dolarů (zhruba 82,9 miliardy korun).

Mnohem větší ztráty však BP způsobuje prudký pokles cen akcií, které za pouhý týden od katastrofy klesly o 12 procent a hodnota firmy se tak snížila o 20 miliard dolarů.

Plošina, kterou provozovala společnost Transocean, 20. dubna explodovala a o dva dny později se potopila. Při neštěstí zemřelo jedenáct dělníků. Společnost Transocean dokončovala pro British Petroleum z plošiny vrt, vzdálený od pobřeží Louisiany zhruba 70 kilometrů.

Z narušeného vrtu teď tryská do vod Mexického zálivu 795 tisíc litrů ropy denně, které vytvořily ropnou skvrnu dlouhou 49 kilometrů. V pátek již ropná skvrna dosáhla břehů Louisiany a postupně se šíří i k břehům dalších amerických států – Alabamy, Mississippi a Floridy.

Americké úřady mezitím vydaly zákaz komerčního a sportovního rybolovu ve vodách postižených únikem ropy. Zákaz zatím platí jen deset dní. Nyní se BP snaží pomocí ponorek uzavřít podmořský bezpečnostní ventil a kromě toho vyrábí více než sedmdesátitunový zvon, kterým by chtěla místo, odkud ropa uniká, během šesti až osmi dnů přikrýt. Rovněž začala nedaleko hloubit další vrt, aby ropu z ložiska odčerpala. Zprovoznění tohoto druhého vrtu však může trvat až tři měsíce.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás