28. dubna 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chalánková: Single matkám neberu možnost mít děti. Do toho vůbec nevstupuji

Poslankyně Jitka Chalánková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslankyně Jitka Chalánková | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Její výrok o tom, že neexistuje právo na dítě, vyvolala velký rozruch. Přestože ji ministryně Michaela Marksová (ČSSD) nepřímo označila za blázna, poslankyně Jitka Chalánková trvá na svém a odmítá o otázce, zda mají mít ženy bez partnera možnost podstoupit umělé oplodnění anonymním dárcem, debatovat. „Neberu jim v žádném případě možnost mít děti a vychovávat je tak, jak to lidstvo nastavilo. Do toho já nevstupuji. Vůbec,“ sdělila v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Ve středu jste uvedla, že „právo na dítě nepatří mezi základní lidská práva“, čímž jste vzbudila odsouzení například ministryně Michaely Marksové. Přesto, že novela zákona, která by to umožnila, byla poslanci zamítnuta, zeptám se: jak jste k tomuto tvrzení došla a o co se opírá?
Jsou proti sobě postavené dvě naprosto odlišné záležitosti. Máme právo dítěte na to znát své rodiče a být jimi vychováván. To samozřejmě i podle Úmluvy o právech dítěte mezi základní lidská práva patří. Pokud jde ale o člověka jako takového a je v podstatně jedno, jestli je člověk sám, tak tam nárok na dítě mezi základní lidská práva nepatří. V souvislosti s návrhem poslance Františka Adámka šlo o rozšíření možnosti umělého oplodnění pro single ženy. Tam bychom v podstatě narušili právo dětí. Vznikly by totiž na základě anonymního dárcovství, a tím pádem bychom jim zamezili poznat své biologické rodiče. Navíc by vyrůstali jen u té single matky. Měli by ale znát i svého biologického otce.

Neprošlo ani zpřísnění podmínek

Zpřísněny nebyly ani podmínky pro umělé oplodnění prostřednictvím anonymního dárcovství nebo snížení hraničního věku ženy na 45 let. Do novely se nedostala ani úprava, která by zakázala donošení dítěte náhradní matkou s výjimkou blízkých příbuzných. Sněmovna pouze upravila v souvislosti s léčbou neplodnosti možnost transplantace dělohy od žijící dárkyně, a to i mezi příbuznými ženami.

Lidovky.cz: To je hlavní důvod, proč vystupujete proti tomu, aby směly mít ženy bez partnera anonymního dárce spermatu?
Ano. V podstatě ano. Návrh pana poslance Adámka se týká ještě dalšího rozšíření možnosti využití anonymního dárcovství. V naší zemi by to mělo být upraveno tak, jak je to v civilizovaných zemích Evropy, kde mají různým způsobem ošetřenou možnost dítěte poznat rodiče, ať už z důvodu zdravotních nebo třeba i psychických. To když dítě zatouží poznat svého rodiče a odkrýt svoji identitu po dosažení nějakého věku. Ten se pak různí.

Lidovky.cz: Česko je na tom podle vás tedy jak?
Česko je ostrůvek extrémního liberalismu. Taková možnost tady v podstatě ani neexistuje. Návrhem poslance Adámka bychom ještě více rozšířili možnost využívání anonymního dárcovství, které podle zákona mohou využít manželé nebo alespoň partneři. I kdyby to byl jen otcové vychovávající.

Lidovky.cz: Jste ochotna na toto téma ještě v budoucnu diskutovat? Jde poměrně o složité téma...
Tohle téma se nedá vydiskutovat, a to z toho důvodu, že je dané. Otázka lidských práv je dané historickou zkušeností. To jsou věci, které se nedají ve smyslu hlasování měnit.

Anketa

Měly by mít v Česku svobodné ženy bez partnera možnost podstoupit umělé oplodnění?

Ano. 648
Ne. 1057

Lidovky.cz: Jak se vypořádat s argumentem, že by ženy bez partnera mohly vychovat děti řádným způsobem, podobně jako jiné matky, které nevychovávají dítě s druhým biologickým rodičem?
Neberu jim v žádném případě možnost mít děti a vychovávat je tak, jak to lidstvo nastavilo. Do toho já nevstupuji. To vůbec.

Lidovky.cz: Předložím další argument, který často zaznívá - některé ženy obcházejí pravidla. Partnera ve skutečnosti nemají a muž podepisující papíry o umělém oplodnění jen předstírá, že je jejím partnerem. Jak se s tímto vypořádat?
Myslím, že s tím se legislativa v žádném případě vypořádávat nemusí. Je to jejich rozhodnutí. Zákon to nijak neošetřuje, ani nezakazuje.

Lidovky.cz: Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová (ČSSD) serveru iDNES.cz řekla: „Ta paní se asi úplně zbláznila“. Ta slova směřovala k vám...
Myslím, že je to zkrátka ukázka toho, jak paní ministryně reagovala. Není třeba to z mé strany nijak dál komentovat. I ve sněmovně, vzhledem k různým legislativním záležitostem a jak se prezentuje ve vedení ministerstva práce a sociálních věcí, si může veřejnost udělat obrázek sama.

Reakce ministrů:

Návrh poslance Adámka podporovala i ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD). „Je velké štěstí pro všechny normální lidi, že tato paní už nebude do Sněmovny kandidovat,“ reagovala ministryně Marksová. „Ta paní se asi úplně zbláznila,“ dodala pro iDNES.cz.

Zatímco ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (také ČSSD) byl proti. „Domnívám se, že to je otázka velmi etická, která potřebuje dlouhou diskuzi a není to na pozměňovací návrh,“ řekl Ludvík. „Jako ministr zdravotnictví nemůžu být nadšen z toho, že se skoro 50 procent dětí narodí mimo manželství. Nemyslím, že je to dobrý trend,“ podotkl.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz