6. září 2013 19:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Obnovíme nemocenskou a porodné na tři děti, láká ČSSD

ČSSD | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČSSD | foto: ČTK

PRAHA Předsednictvo ČSSD schválilo detailní verzi programu strany pro nadcházející volby do Sněmovny. Počítá v něm mimo jiné s obnovením některých sociálních dávek a příspěvků, které byly za pravicových vlád zrušeny.

Patří mezi ně například porodné na tři děti nebo znovuzavedení nemocenské v prvních třech dnech v omezené výši. Kompletní program strana představí při sobotním zahájení kampaně v Ostravě.

"Základem je v podstatě prosperita se sociální citlivostí a respektem k životnímu prostředí. Takový ten baťovský duch by z toho měl vyplývat," řekla po jednání místopředsedkyně ČSSD Alena Gajdůšková.

Snížit by se měly hlavně poplatky ve zdravotnictví

Program vychází z jedenácti bodů, které už sociální demokraté představili před dvěma týdny. Zasadit se chtějí o vznik nových pracovních míst, postupné zvýšení minimální mzdy na 12 tisíc korun, snížení DPH na léky nebo zrušení poplatků ve zdravotnictví s výjimkou příspěvku na stravu v nemocnici.

ČSSD také slibuje zajistit lidem lepší ochranu před lichváři a zpřísnit dohled nad exekutory. Seniorům by chtěla obnovit valorizaci důchodů podle míry inflace. Mezi tradiční body sociálnědemokratického programu patří zavedení registračních pokladen a majetkových přiznání.

ČTĚTE TAKÉ:

Zásadní součástí programu je podle Gajdůškové podpora rodin s dětmi a služeb ve vzdělávacím systému od mateřských školek až po vysoké školy.

Obce chce ČSSD například finančně motivovat k výstavbě nových školek jako zařízení, která by se do budoucna mohla přizpůsobit demografickému vývoji a mohla sloužit víceúčelově.

Úplný program bude zveřejněn při oficiálním zahájení kampaně v Moravskoslezském kraji, k dispozici pak bude na webových stránkách strany, řekl mluvčí strany Martin Ayrer. Prodlevu zdůvodnil potřebou korektur finální verze.

Lidovky.cz, ČTK

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.