Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Obrana chystá mohutný nákup. Koupí pušky i uniformy za miliony

Česká armáda - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká armáda - ilustrační foto | foto: J.Vostárek

PRAHA Ministerstvo obrany plánuje v následujících dvou letech nakoupit nové uniformy pro vojáky. Úřad na obchod vyčlenil 93 milionů korun. Zhruba 50 milionů zaplatí v příštím roce, 43 milionů pak v roce 2014. Obrana chce také do roku 2020 nakoupit dalších zhruba 9600 pušek, 7000 pistolí a stovky samopalů z České zbrojovky. Chce tak dokončit přezbrojení armády.

Předmětem nákupu je dodávka 92.500 stejnokrojů vzor 95 v klasické a letní verzi. "Prostřednictvím této veřejné zakázky bude zajištěno vystrojení vojenských profesionálů v bojových a výcvikových operacích," uvedl mluvčí obrany Jan Pejšek.

ČTĚTE TAKÉ:

Úřad uniformy nakoupí přes agenturu NATO Support Agency. Rozhodl o tom poté, co se mu v posledních dvou letech nepodařilo stejnokroje nakoupit. Předchozí veřejná zakázka, vyhlášená v roce 2011, byla zrušena rozhodnutím Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). "Existuje riziko, že nezajištění těchto výstrojních součástek by mohlo ohrozit plnění operačních úkolů vyplývajících ze závazků České republiky v NATO," uvedl Pejšek.

V předchozím tendru zbyla jediná firma, jejíž nabídka se navíc armádě zdála příliš vysoká. Čtyři z pěti přihlášených firem nesplnily zadávací podmínky, proto byly ze soutěže vyloučeny. Podle tehdejších informací médií v tendru jako jediná zbyla firma Xena Praha, jež figurovala v případu tendru na dodávku nových ponožek pro armádu, který také zrušil ÚOHS. Úřad mimo jiné konstatoval, že obrana měla zakázky na některé typy ponožek zadat samostatně, protože jejich výroba je specifická.

Tisíce pušek a pistolí

Ministerstvo obrany chce do roku 2020 nakoupit dalších zhruba 9600 pušek, 7000 pistolí a stovky samopalů z České zbrojovky. Chce tak dokončit přezbrojení armády. S plánem úřadu se dnes seznámila vláda. Obrana již armádu začala přezbrojovat útočnými puškami CZ 805 Bren.

"Jedná se o pokračování programu dodávek ručních palných zbraní pro armádu, která nakoupila automatické pušky značky Bren," uvedl po jednání vlády premiér Petr Nečas. "Je logické, že by celá armáda měla být vyzbrojena jedním typem automatické pušky," řekl. Podle ministerstva obrany by armáda měla přezbrojit ve dvou etapách. "Konečná cena bude výsledkem jednání s uchazečem o veřejnou zakázku," vysvětlil mluvčí obrany Jan Pejšek.

Ministerstvo obrany v roce 2010 uzavřelo s Českou zbrojovkou smlouvu na dodávku přibližně 8000 nových pušek. Armáda jimi postupně nahrazuje legendární samopaly vzor 58, které jsou již v současnosti zastaralé. Spolu s puškami obrana koupila zhruba 600 samopalů CZ Scorpion Evo a více než 5500 pistolí CZ 75 Phantom. Úřad za zbraně zaplatil 1,2 miliardy korun.

Pušky Bren už používají čeští vojáci doma i v zahraničních misích. O výrobky České zbrojovky při své nedávné návštěvě v Praze projevila zájem irácká delegace.

,

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy
Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy

Čistá podlaha snadno a rychle? 1-2 Spray max se perfektně hodí na rychlý každodenní úklid, kdy se vám nechce tahat s těžkým kbelíkem vody. Které...