Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obsah sám kralovat už neumí

Česko

MEDIÁLNÍ DIÁŘ

Toto pondělí bylo mediální. V Praze na nové akci Media Monday se desítky lidí z oboru poprvé sešli, aby diskutovali, co všechno z tisku, televize či internetu přežije a jak.

Setkání nebylo z nejpřínosnějších. Kromě toho, že někteří z panelistů dolovali v tazatelích z hlediště údajně freudovské důvody jejich promluv a jiní propagovali politickou stranu, co zakládají, neoslnili ani obnošenými termíny, jež použili pro základní pojmy.

Bez námitek se třeba začalo stavět na pojmu „pop média“, který sem z německého prostředí před časem přinesl Karel Hvížďala.

Řada ostatních onen pejorativní termín s gustem adoptovala, přičemž ani toto pondělí se nikdo z nich nenamáhal vyargumentovat, pro která tuzemská média tento ekvivalent používá a proč.

A nebyla by to diskuse mediálních profesionálů, kdyby v ní bezpočtukrát nezaznělo slovo „obsah“ či jeho oblíbená zdomácnělá verze „kontent“. To či to nahrazuje všechna konkrétnější pojmenování jako článek, fotografie, videoklip, reportáž. Nepřekvapilo pak, že na otázku, zda platí – rovněž oblíbená fráze –, že „obsah je král“, kupodivu nedal nikdo výslovně zápornou odpověď.

Ano, přinášet původní informace, orginální fotografie a nejzajímavější záběry zpravidla v důsledku znamená mít víc čtenářů, diváků, posluchačů. Čím dál víc ale záleží, jak se „obsah“ zpropaguje. Řeč není o klasické televizní reklamě na nějaké noviny. Jde o samotný proces, jak se informace zpracovávají a distribuují.

Novin, serverů, kanálů je dnes nekonečně, počet původních informací ale týmž tempem nenarostl. Dejte na internet zajímavou zprávu a konkurenti ji přeberou, aby jim nechyběla. Lidi nakonec chodí tam, u koho zprávu přes Google najdou nejvýš. Vítězí největší, ne původnější.

Jistě, vždy se cituje původní zdroj, to z respektu k práci toho, kdo ji zjistil. Bývávalo i zvykem dodat něco vlastního. Nejedno internetové médium dnes ale vzniká od stolu, schraňuje a jinak skládá texty, vytvořené někde jinde. I toto se ještě vejde do kategorie férové citace?

Králem už není „obsah“, ale marketing obsahu. Uznáme asi, že je to posun poměrně podstatný.

O autorovi| Ondřej Aust, redaktor Lidových novin

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!