Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Obsluha lanovky při pádu dítěte nereagovala na volání, říká svědek. Pracovníci prý nic neviděli

Česko

  13:32
PRAHA - Obsluha lanové dráhy při čtvrtečním incidentu, kdy čtyřleté dítě spadlo ze sedačkové lanovky, na volání nereagovala. V úterý to policii potvrdil i svědek, který byl na místě. Reagoval tak na událost, která se stala minulý týden v lyžařském areálu u Rokytnice nad Jizerou. Tehdy matka nedokázala na sedačkové lanové dráze udržet svou čtyřletou dceru a dítě spadlo z výšky 11 metrů na umrzlý sníh. Vyvázlo bez zranění.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: Tomáš Rucký/SNOWtour.cz

K pádu měl přispět i fakt, že holčička při rozjezdu dráhy špatně nasedla a nebyla tak na místě správně usazena. Nový svědek, původem Polák, který kontaktoval policii uvedl, že s matkou dítěte si situace všimli a společně se snažili dovolat obsluhy, aby dráhu zastavila. Bez úspěchu. Lanovka prý s dítětem jela dál stejně nastavenou rychlostí.

Matka neudržela na lanovce dceru. Ta spadla z 11 metrů na zmrzlý sníh, bez zranění

„Svědek nám sdělil, že viděl, jak maminka nasedá s dětmi na sedačky. Viděl, že došlo ke kolizi a že dítě si na lanovou dráhu nedosedlo pořádně. Také si všiml, jak matka volala na obsluhu. Ta ale nereagovala. Na místě se žádný pracovník neukázal, nikdo dráhu nezastavil a nezasáhl ani jiným způsobem,“ popisuje svědectví semilská policejní mluvčí Ivana Baláková.

Podle svědectví chtěl Polák ženu podpořit, a tak na obsluhu začal volat také. Obsluha ani tentokrát nezareagovala. Jeden z pracovníků lanové dráhy později policii řekl, že nic mimořádného během své směny nezaznamenal. Že z lanové dráhy spadlo dítě, se dozvěděl až později. Konkrétní situaci, kdy dítě nastupovalo na lanovku, ale prý neviděl.

„Ta obsluha tam je proto, aby reagovala na jednotlivé lyžaře. Pokud tam přijede maminka s malýma dětma, tak by měla reagovat i bez toho, aby tam někdo volal,“ popisuje povinnosti pracovníků Baláková.

Zaměstnanci tvrdí, že nepochybili

Ředitel skiareálu Vít Pražák událost s ohledem na policejní vyšetřování nechtěl příliš komentovat. „Naši zaměstnanci tvrdí, že nepochybili a paní odjela se zavřeným rámem. Na to se tady dbá,“ řekl v pátek serveru Lidovky.cz. Pokud prý zaměstnanci obsluhy vidí, že lidé na lanovce stahují rám, už se věnují dalším lyžařům připraveným na odjezdu.

S matkou holčičky se prý sešel a celý incident s ní probral. Vít Pražák ve středu redakci Lidovek potvrdil, že mluvil i s pracovníky lanové dráhy. “Nechci se k tomu zatím vyjadřovat, dokud nebudu mít v ruce policejní protokol. Je tam příliš rozporuplných tvrzení. Něco jiného říká lanovka a něco jiného říká paní, takže až to policie prošetří, tak se k tomu vyjádříme. Prozatím jsem na celou věc v areálu uvalil tiskové embargo,“ řekl pro Lidovky Pražák.

Policie v současnosti celou událost dokumentuje a svědka plánuje podrobněji vyslechnout v pondělí. „Protože nedošlo k žádnému zranění, tak se nikdo nemohl dopustit trestného činu. Nicméně celou událost předáme k šetření Drážnímu úřadu. Ten poté rozhodne o tom, kdo se dopustil přestupku,“ uzavírá Baláková. Doplnila, že pokud Drážní úřad zjistí, že chyba byla na straně obsluhy, za přestupek bude zodpovídat provozovatel lanové dráhy.

Za pád chlapce z lanovky v Monínci může provozovatel, ukázalo vyšetřování

V Rokytnici nad Jizerou se stala nehoda i 13. února na modré sjezdovce, kdy neznámý lyžař při sjezdu srazil 12letého chlapce. Ten utrpěl středně těžká zranění.

Pád dítěte z lanovky zažilo Česko naposledy loni. Na Příbramsku tehdy chlapec jel na lanovce v doprovodu svého otce s tím, že oběma se nepodařilo správně nasednout. Chlapec pak spadl ze zhruba osmimetrové výšky do hlubokého sněhu. Drážní inspekce v květnu 2017 poté potvrdila, že za pád chlapce může provozovatel příbramského skiareálu.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!