5. října 2017 15:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V jedenácti krajích čekejte silný vítr, na Sněžce už zastavil oba úseky kabinové lanovky

Počasí (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počasí (ilustrační foto). | foto: Reuters

PEC POD SNĚŽKOU(TRUTNOVSKO) Meteorologové varují před silným větrem, který očekávají v Jihočeském, Karlovarském, Královéhradeckém, Libereckém, Moravskoslezském, Olomouckém, Pardubickém, Plzeňském, Středočeském a Ústeckém kraji a také v kraji vysočina a i v Praze. Vítr, který by měl trvat až do zítřejší půlnoci, ve čtvrtek zastavil kabinovou lanovku na Sněžku. Mimo provoz se ocitly spodní i horní úsek.

Provoz lanovky na Sněžku je možný do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině. Ve čtvrtek odpoledne dosahoval na Sněžce trvalé rychlosti přes 110 kilometrů v hodině, v nižších polohách foukal v nárazech rychlostí kolem 70 kilometrů.

Na Sněžce byla mlha a pršelo, teplota se pohybovala kolem tří stupňů nad nulou. V údolích bylo o něco tepleji, středisko Pec pod Sněžkou hlásilo asi sedm stupňů. Ve středu lanovka jezdila bez omezení.

Provoz na horním úseku vítr zastavuje výrazně častěji než na dolním, který vede do mezistanice Růžová hora. Oba úseky kvůli větru stojí málokdy. Pokud jede jen první úsek, mohou lidé na Sněžku z Růžové hory dojít po značené trase dlouhé asi 2,5 kilometru.

Kabinová lanovka na Sněžku je po kompletní výměně v provozu na prvním úseku od prosince 2013, na druhém úseku jezdí od února 2014. Nové zařízení za více než 300 milionů korun nabízí turistům čtyřmístné kabiny místo dřívějších otevřených dvousedaček z roku 1949.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz