Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko zasáhl silný vítr. Hasiči měli téměř tisíc výjezdů, problémy měly i vlaky

Česko

  11:31
PRAHA - Téměř tisícovku výjezdů zaznamenali hasiči kvůli silnému větru od čtvrtka do pátečního rána. Většinou odklízeli spadané stromy a větve. Nikdo nebyl zraněn. Nejvíce postižené byly kraje Středočeský, Moravskoslezský a Královéhradecký, ale také Liberecký a Ústecký. Problémy zůstávají na některých železničních tratích, nejezdí například vlaky mezi Trmicemi a Řehlovicemi na Ústecku. Vítr způsobil také poruchy na vysokém i nízkém napětí, bez proudu se ocitly tisíce lidí.

Polámané stromy - ilustrační snímek foto: Lidovky.cz

Provoz vlaků mezi Trmicemi a Řehlovicem zastavilo popadané trakční vedení. Omezení provozu potrvá celé dopoledne. Místo vlaků jsou zavedeny náhradní autobusy, v úseku od Řehlovic do Bíliny na Teplicku nabírají spoje zpoždění kolem 20 minut. Kvůli spadlému stromu stojí také doprava na trati Valšov-Rýmařov na Bruntálsku.

U Bělé u Staré Paky na Semilsku najel večer do spadlého stromu vlak, hasiči museli 32 cestujících evakuovat a zajistili pro ně autobus. Provoz na trati už byl obnoven. Stejně tak už jezdí vlaky v úseku Mikulovice - Jindřichov ve Slezsku, kde ležely spadané stromy. Byl nahlášený i pád stromku přes koleje v Želechovicích ve Zlínském kraji, ale strojvedoucí ho odstranil sám. Vyřešeny byly i problémy na trati Katovice - Bohumín, některé vlaky ale nabraly více než pětihodinové zpoždění.

Silný vítr v pátek také zastavil provoz na horním úseku lanovky na nejvyšší českou horu Sněžku. V noci na dnešek tam klesla teplota asi na jeden stupeň pod nulu a vrchol hory pokryla námraza.

Výpadky proudu, spadané stromy a větve

Vítr zaměstnal také energetiky. Bez proudu se ocitly stovky domácností v Královéhradeckém kraji, a to zejména na Trutnovsku, Náchodsku a Rychnovsku. Do dnešního dopoledne se energetikům podařilo většinu výpadků odstranit. Elektřina přestala proudit také k tisícům lidem v Olomouckém kraji, nejvážnější situace byla na Šumpersku, kde jsou dosud některé linky v poruše. Problémy měly s dodávkami elektřiny také desítky domácností v Libereckém kraji.

Hasiči v souvislosti se silným větrem poskytli ve čtvrtek do půlnoci technickou pomoc v 877 případech, přičemž dlouhodobý denní průměr je 151 případů. Do páteční osmé hodiny ranní měli dalších 95 výjezdů. Nejvíce práce měli v Moravskoslezském kraji, kde vyjížděli 122krát. Přes sto zásahů se dostali také ve Středočeském kraji. Většinou šlo o spadané stromy a větve, vítr ale také poškodil plechové střechy rodinných či bytových domů. V pátek ráno odklízeli následky po větru v Moravskoslezském a Pardubickém kraji, v ostatních krajích se situace uklidnila a stromy byly většinou odstraněny.

Podle meteorologů zasáhla sever a severovýchod země větrná bouře. Nárazy větru dosahovaly na hřebenech Krkonoš a Krušných hor až 120 kilometrů za hodinu. Horší situaci ale zažil sever Německa a Polska, kudy se přehnala bouře Xavier. V Německu si vyžádala sedm lidských životů, v Polsku dva.

Pro páteční den meteorologové nevydali žádnou další výstrahu. Předpovídají západní až severozápadní vítr o rychlosti 18 až 32 kilometrů v hodině, místy s nárazy kolem 54 km/h. K večeru bude vítr slábnout.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat