17. března 2012 7:30, aktualizováno  12:51 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Obstavené miliardy exmanažerů MUS chce Diag Human

Peníze - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze - ilustrační foto |

PRAHA O zablokovaných 12 miliard korun na kontech obžalovaných examažerů Mostecké uhelné (MUS) ve Švýcarsku se podle Mladé fronty Dnes (MfD) přihlásil bývalý obchodník s krevní plazmou Diag Human SE. Vyplývá to z dokumentu švýcarského trestního soudu, který má deník k dispozici.

Podle dokumentu byly peníze obstaveny letos v únoru v civilním řízení soudu na základě toho, že firma Diag Human SE má ze srpna 2008 rozhodnutí arbitráže, že jí má Česko za zmařený obchod s krevní plazmou zaplatit miliardy. To se však dosud nestalo, a ČR je tak jejím dlužníkem.

ČTĚTE TAKÉ:

Právník Jan Kalvoda, který Diag Human v Česku zastupuje, postup firmy neobjasnil. "Jsem vázán mlčenlivostí a nejsem zmocněn komentovat exekuční řízení mimo českou jurisdikci," řekl MfD. Pro advokáty zastupující Českou republiku je nová sitace překvapením.

"Slyším o tom poprvé a zní mi to jako fantazmagorie. Že by Diag Human měl dostat peníze bývalých manažerů Mostecké uhelné? To je snad absurdní," reagoval advokát Tomáš Sokol, který je poradcem státu v kauze. Diag Human nechal už loni obstavit majetek Česka v zahraničí, tohole může být další příležitost, dodal deník.

Mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob řekl, že Diag Human na zablokované peníze nemá žádný nárok. "Stát se o miliardy ve Švýcarsku aktivně hlásí, nikdo jej nemůže připravit o jeho pozici poškozeného," uvedl mluvčí. Dodal, že v nejbližší době bude podána civilní žaloba, jejímž prostřednictvím se Česko bude snažit znovu připojit k trestnímu řízení ve Švýcarsku.

Švýcarský soud zamítl odvolání, kterým se Česká republika chtěla připojit k trestnímu řízení proti bývalým manažerům privatizované MUS. Stát se tím chtěl ucházet o ve Švýcarsku blokované miliardy korun.

Česko však i po zamítnutí odvolání zůstává v pozici poškozeného a zúčastní se dalšího řízení, v dubnu navíc podá civilní žalobu. Vyšetřování Švýcaři otevřeli v červnu 2005 kvůli podezření, že z MUS byly vyvedeny peníze přes vedení firmy nelegálně.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Diag Human vede spor s Českem kvůli obchodu s krevní plazmou téměř 20 let. Rozhodci v roce 2008 společnosti přiznali náhradu škody ve výši 8,9 miliardy korun. S úroky nyní činí požadovaná částka přes deset miliard.

Podle firmy spor skončil a peníze jí patří. Ministerstvo zdravotnictví a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových ale tvrdí opak s tím, že arbitráž stále pokračuje.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...