6. března 2014 17:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kauza Diag Human: Francie definitivně rozhodla ve prospěch Česka

Krev - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krev - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA/ PAŘÍŽ Francouzský nejvyšší soud ve středu definitivně rozhodl ve prospěch České republiky v jejím dlouholetém sporu s firmou Diag Human, která požadovala mnohamiliardové odškodné za zmařený obchod s krevní plazmou. Společnost má naopak českému státu ještě uhradit soudní výlohy, informoval tiskový odbor českého ministerstva zdravotnictví.

Společnost Diag Human SE potvrdila, že soudní řízení ve Francii skončilo zamítnutím jejího dovolání u kasačního soudu. Jan Urban jménem právního týmu Diag Human uvedl, že "všechny stupně francouzských soudů posuzovaly věc pouze formálně, bez vztahu k mezinárodním smlouvám, zavazujícím Českou republiku".

VÍCE K TÉMATU:

Firma se nyní proto podle něj soustředí na další soudy, které již prohlásily, že je v jejich pravomoci posoudit i podstatu sporu, a to podle českého i mezinárodního práva. "Nejméně dvě taková soudní rozhodnutí lze očekávat ještě do poloviny roku 2014," uvedl v tiskové zprávě Urban.

Zadržování uměleckých děl

Francouzský soud se přiklonil k právnímu názoru Prahy, že Diag Human nemůže na České republice vymáhat v exekuci více než osm miliard korun (s úroky je to o několik miliard více), které byly firmě přiznány v arbitráži z roku 2008, protože daný rozhodčí nález není pravomocný. Proti nálezu se Česko odvolalo. Diag Human ale na základě arbitráže zahajoval v cizině proti ČR exekuční řízení, což české straně způsobovalo komplikace například v podobě zadržování uměleckých děl zapůjčených do zahraničí.

"Soud poznamenává, že podle článku 5 rozhodčí smlouvy si strany vyhradily právo požádat o přezkoumání rozhodnutí rozhodčího tribunálu a že by se stalo pravomocným, pokud by nebyla podána žádost o jeho přezkum v rámci dohodnuté doby," uvedl k svému rozhodnutí francouzský soud. A úřad doplnil, že výsledek arbitráže byl včasnou žádostí České republiky o jeho přezkoumání fakticky zrušen.

Česko uspělo u třetí jurisdikce

Ministerstvo zdravotnictví, které v prohlášení uvedlo, že Česká republika zaznamenala ve Francii ve sporu s Diag Human "definitivní vítězství", sdělilo, že se francouzský Nejvyšší soud (Cour de cassation) ztotožnil s rozhodnutím soudu nižší instance z roku 2012 a tedy i s výrokem rakouského Nejvyššího soudu z roku 2008.

"Francie se tak stala po Rakousku a Švýcarsku již třetí jurisdikcí, kde Česká republika dosáhla ve sporu s Diag Human SE úplného a definitivního vítězství," uvedlo ministerstvo.

Lidovky.cz, ČTK