Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kauza Diag Human: Francie definitivně rozhodla ve prospěch Česka

Česko

  17:27
PRAHA/ PAŘÍŽ - Francouzský nejvyšší soud ve středu definitivně rozhodl ve prospěch České republiky v jejím dlouholetém sporu s firmou Diag Human, která požadovala mnohamiliardové odškodné za zmařený obchod s krevní plazmou. Společnost má naopak českému státu ještě uhradit soudní výlohy, informoval tiskový odbor českého ministerstva zdravotnictví.
Krev - ilustrační foto

Krev - ilustrační foto foto: Shutterstock

Společnost Diag Human SE potvrdila, že soudní řízení ve Francii skončilo zamítnutím jejího dovolání u kasačního soudu. Jan Urban jménem právního týmu Diag Human uvedl, že "všechny stupně francouzských soudů posuzovaly věc pouze formálně, bez vztahu k mezinárodním smlouvám, zavazujícím Českou republiku".

VÍCE K TÉMATU:

Firma se nyní proto podle něj soustředí na další soudy, které již prohlásily, že je v jejich pravomoci posoudit i podstatu sporu, a to podle českého i mezinárodního práva. "Nejméně dvě taková soudní rozhodnutí lze očekávat ještě do poloviny roku 2014," uvedl v tiskové zprávě Urban.

Zadržování uměleckých děl

Francouzský soud se přiklonil k právnímu názoru Prahy, že Diag Human nemůže na České republice vymáhat v exekuci více než osm miliard korun (s úroky je to o několik miliard více), které byly firmě přiznány v arbitráži z roku 2008, protože daný rozhodčí nález není pravomocný. Proti nálezu se Česko odvolalo. Diag Human ale na základě arbitráže zahajoval v cizině proti ČR exekuční řízení, což české straně způsobovalo komplikace například v podobě zadržování uměleckých děl zapůjčených do zahraničí.

"Soud poznamenává, že podle článku 5 rozhodčí smlouvy si strany vyhradily právo požádat o přezkoumání rozhodnutí rozhodčího tribunálu a že by se stalo pravomocným, pokud by nebyla podána žádost o jeho přezkum v rámci dohodnuté doby," uvedl k svému rozhodnutí francouzský soud. A úřad doplnil, že výsledek arbitráže byl včasnou žádostí České republiky o jeho přezkoumání fakticky zrušen.

Česko uspělo u třetí jurisdikce

Ministerstvo zdravotnictví, které v prohlášení uvedlo, že Česká republika zaznamenala ve Francii ve sporu s Diag Human "definitivní vítězství", sdělilo, že se francouzský Nejvyšší soud (Cour de cassation) ztotožnil s rozhodnutím soudu nižší instance z roku 2012 a tedy i s výrokem rakouského Nejvyššího soudu z roku 2008.

"Francie se tak stala po Rakousku a Švýcarsku již třetí jurisdikcí, kde Česká republika dosáhla ve sporu s Diag Human SE úplného a definitivního vítězství," uvedlo ministerstvo.

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat