5. srpna 2017 8:33, aktualizováno  13:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Muži obvinění ze zapálení vzácného kostela jdou do vazby. Chystali prý něco dalšího

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 29Diskuse
Římskoskatolický filiální, tedy vedlejší kostel v Gutech byl cennou památkou s... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Římskoskatolický filiální, tedy vedlejší kostel v Gutech byl cennou památkou s... | foto: ČTK

FRÝDEK-MÍSTEK Soud v sobotu poslal do vazby dva mladíky, kteří jsou obviněni ze zapálení vzácného kostela v Třinci-Gutech. Novinářům to řekl státní zástupce Pavel Šára, podle nějž obvinění plánovali další trestnou činnost. Ze zločinu jsou obviněni tři lidé, jednoho z nich policie vyšetřuje na svobodě.

Okresní soud ve Frýdku-Místku rozhodl o vazbě pro jednoho mladistvého a jednoho 18letého muže.

Důvodem, proč státní zastupitel podal návrh na vazbu, je u jednoho z obviněných možnost, že by se kvůli hrozbě vysokého trestu (až 15 let vězení) vyhýbal trestnímu řízení, ale také to, že by obvinění mohli pokračovat v trestné činnosti.

Dosud nebyli trestáni a není známo, že by už něco spáchali před zapálením kostela. „Předtím ne, ale plánovali něco potom,“ řekl Šára. Jeden z pachatelů podle něj měl vytipovánu ještě minimálně jednu sakrální památku.

Dřevěný kostel v třinecké části Guty na snímku z roku 2012.
Škody půjdou podle předběžných odhadů do desítek milionů.

Motiv činu zatím není jasný. „Jeden vypovídal, jeden nikoliv. Projevili oba lítost,“ řekl státní zástupce. Vyhodnotit osobnosti obviněných podle něj bude úkolem dalšího prověřování. „S takovým případem jsem se ještě nesetkal. Zapálení takové historické památky, opravdu ne, nemám to k čemu přirovnat,“ řekl Šára.

Třetí obviněný je vyšetřován na svobodě a státní zastupitelství u něj návrh na vazbu nepodalo. „Byl to takový okrajový pachatel a byl to spíš pomocník, který víceméně pomohl odhalit tu trestnou činnost,“ řekl Šára.

Historická ztráta je nevyčíslitelná

Dřevěný kostel Božího těla v Gutech shořel v noci na středu. Pocházel z 16. století, mnoho jeho vybavení bylo původní a byly v něm i obrazy z první poloviny 16. století. V letech 2012 až 2014 byl za 4,3 milionu korun zrekonstruován. Hmotné škody půjdou podle předběžných odhadů do desítek milionů korun, historická ztráta je ale nevyčíslitelná.

Záhy po požáru se začalo uvažovat o obnově kostela. Většinu nákladů by měla pokrýt pojistka, o další náklady je připraveno podělit se ministerstvo kultury a město, připravuje se také veřejná sbírka a počítá se s příspěvkem vlastníka památky, tedy místní farnosti.

ČTK
  • 29Diskuse

Najdete na Lidovky.cz