Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Oceláři už si v práci cigaretu nedají. Mittal plánuje zákaz kouření

Hutní společnost ArcelorMittal Ostrava (AMO) zakáže za rok v celém podniku... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hutní společnost ArcelorMittal Ostrava (AMO) zakáže za rok v celém podniku... | foto: Shutterstock

OSTRAVA Hutní společnost ArcelorMittal Ostrava (AMO) zakáže za rok v celém podniku kouření. Jde o součást snahy firmy pečovat o zdraví svých zaměstnanců. Kuřáci mají do 1. září 2015 možnost absolvovat odvykací program a svého zlozvyku se zbavit. Oznámila to mluvčí firmy Barbora Černá Dvořáková.

Odhaduje, že v podniku pracuje asi 30 procent kuřáků. V budoucnu nebudou mít možnost zakouřit si v pracovní době ani z elektronické cigarety. "Zdravotní následky kouření bývají často fatální, proto chceme našim zaměstnancům pomoci zbavit se tohoto zlozvyku, a do roka se staneme nekuřáckou společností," uvedl generální ředitel AMO Tapas Rádžerkar.

Odvykací kúra

Firma nabízí zaměstnancům odvykací kúru. Náklady na ni činí 8120 korun, přičemž 2500 korun by si musel zaplatit sám pracovník. Pokud by však po roce spirometrické vyšetření prokázalo, že je nekuřák, dostal by tuto částku od zaměstnavatele zpět.

"Součástí odvykací kúry je vstupní lékařské vyšetření, dvě kontrolní vyšetření, RTG plic, pulzní oxymetrie, spirometrie a šest balení přípravku, který je podle odborníků v současnosti nejefektivnějším na trhu v eliminaci abstinenčních příznaků," uvedla mluvčí. Huť nabízela svým zaměstnancům odvykací kúru už dříve. Dosud ji absolvovalo 42 pracovníků.

ArcelorMittal Ostrava

I s dceřinými společnostmi má přes 7500 zaměstnanců. Roční kapacita výroby společnosti je tři miliony tun oceli. Zhruba polovinu produkce podnik vyváží do více než 40 zemí.

Firma patří do největší světové ocelářské skupiny ArcelorMittal.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?