Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Česko

Od konce srpna přibylo v pondělí nejméně nakažených covidem, laboratoře jich prokázaly 514

ilustrační snímek foto:  Michal Šula, MAFRA

Aktualizováno
Praha - V Česku v pondělí přibylo 514 potvrzených případů onemocnění covid-19. Je to nejnižší nárůst za první pracovní den od konce loňského srpna. V mezitýdenním srovnání klesl počet pozitivně otestovaných zhruba o čtvrtinu. Zdravotníci aplikovali téměř 90 tisíc dávek očkování, dosud nejvíc za pondělí. Počet plně naočkovaných lidí v Česku se blíží 1,5 milionu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
  8:03aktualizováno  10:21

Za posledních sedm dní testy v Česku odhalily 28 nových případů nákazy v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Je to o dva případy méně než ministerstvo udávalo v neděli.

Mezi kraji zůstává nejnižší incidenční číslo v Karlovarském kraji, kde na 100 tisíc obyvatel připadá 5,5 případu za poslední týden. Nejvyšší je tento údaj nadále ve Zlínském kraji s necelými 44 případy.

Na úrovni okresů je situace nejhorší na Českokrumlovsku a na Šumpersku. Připadá tam 83, respektive 81 nových případů na 100 tisíc obyvatel za týden. 

Národní očkovací centrum proti covid 19.
Národní očkovací centrum proti covid 19.

Od začátku epidemie loni v březnu se novým typem koronaviru v Česku prokazatelně nakazilo více než 1,66 milionu lidí. Přibližně 97,5 procenta z nich už se uzdravilo. Naopak 30 119 lidí s covidem zemřelo.

Za celý květen testy prokázaly covid u 28 813 lidí. Na každý májový den tak v průměru připadá zhruba 930 nových případů. Za duben, který byl o jeden den kratší, přibylo ve statistikách skoro 93 200 nově potvrzených případů, tedy 3106 denně.

Podobně příznivou tendenci vykazuje i statistika úmrtí lidí, u kterých byl nový typ koronaviru prokázán. V květnu jich podle posledních údajů zemřelo 641, tedy v průměru 20,7 za den. Za celý duben to bylo 2534 úmrtí a denní průměr činil 84,5 případu.

Reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, druhým dnem stagnuje kolem 0,8. Pod zlomovou hodnotou 1,0 se drží od poloviny dubna. Pokud je hodnota reprodukčního čísla nižší než jedna, šíření nákazy zpomaluje.

Zpomalování epidemie se projevuje i v nižší zátěži českého zdravotnictví. V pondělí bylo v nemocnicích 529 pacientů s covidem, z nichž 92 bylo ve vážném stavu. Ve srovnání se stejným dnem o týden dříve klesl počet hospitalizací téměř o dvě pětiny. Údaje ale nezahrnují pacienty, kteří se z nemoci sice vyléčili, jejich stav ale nadále vyžaduje nemocniční péči.

Zdravotníci v pondělí aplikovali 89 713 dávek vakcín proti novému koronaviru. Bylo to o 11 244 více než před týdnem a zároveň nejvíc za pondělí od začátku očkování koncem prosince.

Dosud bylo v Česku podáno přes 5,3 milionu dávek některé ze čtyř druhů používaných očkovacích látek. Plně naočkovaných je 1,49 milionu lidí.

Laboratoře v Česku provedly v pondělí téměř 241 000 testů na nový koronavirus, v mezitýdenním srovnání o zhruba 99 300 méně. Údaje o testování se ale do statistik dostávají se zpožděním, takže konečný výsledek může být odlišný.

U tzv. epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivně testovaných oproti předchozímu pondělí klesl z 0,9 na 0,8 procenta. U diagnostické indikace, kdy jsou již testováni třeba lidé vykazující příznaky, stagnoval podíl pozitivních případů těsně pod 1,8 procenta. 

Autor:

Rozdáváme plenky Pampers ZDARMA
Rozdáváme plenky Pampers ZDARMA

Otestujte s námi tři velikosti plenkových kalhotek Pampers Pants. A vyhněte se tak dalším "kakamitám" díky speciální zadní kapse a 360stupňovému...