Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Očkovací portál hlásí výpadky, lidé mají problémy se stahováním certifikátů o očkování či testu

Potvrzení o provedení očkování proti covid-19 vydané Ústřední vojenskou nemocnicí v pražských Střešovicích. foto:  Michal Sváček, MAFRA

Aktualizováno
Praha - Stahování certifikátů o očkování, testu či nákaze covidem-19 z webu Očkovací portál občana může být krátkodobě nedostupné. Na twitteru to uvedli zástupci projektu Chytrá karanténa, který zajišťuje propojení elektronických systémů souvisejících s epidemií koronaviru. Někteří lidé v úterý podle zjištění redakce nemohli potvrzení stáhnout, některé údaje jim v systému chyběli nebo dlouho čekali na potvrzovací SMS zprávu pro přihlášení.
  10:17aktualizováno  11:03

„Omlouváme se. V současné době jede server http://ocko.uzis.cz pomaleji než obvykle. Jde o první den, kdy vyvažujeme výpočetní výkon mezi vydáváním certifikátů a infrastrukturou nezbytnou pro očkování,“ napsala Chytrá karanténa.

Lidé si z webu mohou stáhnout potvrzení o tom, kdy dostali vakcínu, kdy měli negativní test na covid-19 nebo kdy se u nich nákaza prokázala. Jako potvrzení o bezinfekčnosti se uznává 180 dní od pozitivního testu, 22 dní od první dávky očkování nebo negativní test. Ten pro různé činnosti či akce má různou dobu platnosti, PCR většinou sedm dní a antigenní 48 či 72 hodin.

Doklad o bezinfekčnosti je podle ministerstva zdravotnictví nutný například pro návštěvu restaurace, fitness centra nebo bazénu. Vyžaduje se také na hromadných sportovních či kulturních akcích. Může také nahradit povinnost se pravidelně testovat v práci či ve škole.

Potvrzení také opravňuje cestovat do Rakouska, Německa, Slovenska, Polska, Maďarska, Chorvatska a Slovinska. Země si ale nastavují vlastní podmínky, například zda uznávají už očkování první dávkou nebo až druhou, případně odstup od ní. Někde se liší i podle typu vakcíny.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!