Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Óda na radost může znít opravdu vesele

Česko

Pro svůj inaugurační koncert ve funkci šéfdirigenta Pražské komorní filharmonie si Jakub Hrůša vybral Dvořákovo Te Deum a Beethovenovu Devátou.

Vyprodaný zahajovací koncert patnácté sezony Pražské komorní filharmonie nabídl 28. října dvě vokálně symfonická díla, jež svou závažností zapadala do oslav vzniku republiky. Beethovenovu Symfonii č. 9 s Ódou na radost zde poté, co ji Pražské jaro vyřadilo z dramaturgie závěrečných koncertů, neslýcháme zrovna často. I to byl jistě důvod, proč byl o koncert zájem. Nemenším lákadlem bylo jméno dirigenta. Jakub Hrůša (29) dnes patří k nemnoha našim dirigentům, kteří dostávají prestižní zakázky v zahraničí. Na úterním večeru přesvědčil, že je to pozice zasloužená a tvrdě odpracovaná. Přesnost a soustředění, s nimiž vede orchestr, vyrovnává jeho esprit a nakažlivá radost z hudby.

Tu s ním sdíleli hráči i Pražský filharmonický sbor. Zpěváci – sboroví i sóloví – osvědčili velkou flexibilitu, neboť Hrůšovo pojetí se od většiny provedení značně lišilo hlavně tempy. Jeho Beethoven byl vzdálen patetickému burácení. Místo toho Hrůša očistným a vylehčeným způsobem připomněl, co že to Friedrich Schiller slovy své Ódy velebí.

HODNOCENÍ LN

*****

Dirigent: Jakub Hrůša

Sólisté: Adriana Kohútková,

Peter Mikuláš, Eszter Sümegi,

Jana Wallingerová, Wojciech

Maciejowski

Pražská komorní filharmonie

Pražský filharmonický sbor

Sbormistr: Lukáš Vasilek

Dvořákova síň Rudolfina,

28. 10. 2008

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...