130 let

Óda na radost může znít opravdu vesele

Česko

Pro svůj inaugurační koncert ve funkci šéfdirigenta Pražské komorní filharmonie si Jakub Hrůša vybral Dvořákovo Te Deum a Beethovenovu Devátou.

Vyprodaný zahajovací koncert patnácté sezony Pražské komorní filharmonie nabídl 28. října dvě vokálně symfonická díla, jež svou závažností zapadala do oslav vzniku republiky. Beethovenovu Symfonii č. 9 s Ódou na radost zde poté, co ji Pražské jaro vyřadilo z dramaturgie závěrečných koncertů, neslýcháme zrovna často. I to byl jistě důvod, proč byl o koncert zájem. Nemenším lákadlem bylo jméno dirigenta. Jakub Hrůša (29) dnes patří k nemnoha našim dirigentům, kteří dostávají prestižní zakázky v zahraničí. Na úterním večeru přesvědčil, že je to pozice zasloužená a tvrdě odpracovaná. Přesnost a soustředění, s nimiž vede orchestr, vyrovnává jeho esprit a nakažlivá radost z hudby.

Tu s ním sdíleli hráči i Pražský filharmonický sbor. Zpěváci – sboroví i sóloví – osvědčili velkou flexibilitu, neboť Hrůšovo pojetí se od většiny provedení značně lišilo hlavně tempy. Jeho Beethoven byl vzdálen patetickému burácení. Místo toho Hrůša očistným a vylehčeným způsobem připomněl, co že to Friedrich Schiller slovy své Ódy velebí.

HODNOCENÍ LN

*****

Dirigent: Jakub Hrůša

Sólisté: Adriana Kohútková,

Peter Mikuláš, Eszter Sümegi,

Jana Wallingerová, Wojciech

Maciejowski

Pražská komorní filharmonie

Pražský filharmonický sbor

Sbormistr: Lukáš Vasilek

Dvořákova síň Rudolfina,

28. 10. 2008

Autor: