Středa 19. února 2020svátek má Patrik 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odboráři píší Sobotkovi: budoucí ministr Němeček nás ignoroval

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. | foto: ČTK

PRAHA Zdravotnické odbory si u nového předsedy vlády Bohuslava Sobotky stěžují na budoucího ministra Svatopluka Němečka (ČSSD). Nelíbí se jim totiž, že odborový svaz nemocnice, kde dříve působil, úplně ignoroval. V dopise zaslaném premiérovi mu vytýkají například neúčast na kolektivním vyjednávání, vadí jim ale třeba i to, že zástupce odborů nezval na slavnostní akce.

"Přítomní se domnívají, že obecně má platit, že odbory by měly být respektovanou partnerskou složkou ve všech institucích, kde působí. Vedou kolektivní vyjednávání se zaměstnavateli a mají řadu práv a povinností, které vyplývají z platných právních předpisů ČR," píší odboráři na adresu bývalého ředitele Fakultní nemocnice Ostrava.

ČTĚTE TAKÉ:

Němeček podle odborů ale v komunikaci úplně selhal. Ve stanovisku zaslaném Sobotkovi Němečkovi vytýkají hned 13 věcí. Největším problémem je pro ně nulové jednání s odbory. Kromě toho jim také vadí, že Němeček, který bude ve středu jmenován ministrem zdravotnictví, nezval zástupce odborů na slavnostní akce a sám nikdy nedorazil na setkání s absolventy škol.

13 výtek na adresu budoucího ministra Němečka

Vztah MUDr. Němečka k odborové organizaci lze prezentovat následujícími záležitostmi (všechny jsou doložitelné):

 1. Nejedná s odborovou organizací.

 2. Neúčastní se kolektivních vyjednávání - naposled se zúčastnil v roce 2011.

 3. Neúčastní se kontrol plnění uzavřené kolektivní smlouvy.

 4. Nezve zástupce odborů na jednání Sborů přednostů a primářů (od roku 2012, předtím byla účast zástupce odborů od roku 1990 samozřejmostí).

 5. Nezve zástupce odborů na Porady vedoucích zdravotnických pracovníků nelékařských oborů (od roku 2012, předtím byla účast zástupce odborů od roku 1990 samozřejmostí).

 6. Nezve zástupce odborů na každoroční vyhlášení nejlepších zaměstnanců, ani nepředpokládá, že se na záležitosti budou odbory podílet.

 7. Nezve zástupce odborů na setkání s absolventy škol (dříve byla účast zástupce odborů běžná).

 8. Nezve zástupce odborů na slavnostní otevírání nových pracovišť (dříve bylo pozvání zástupce odborů rutinní záležitostí).

 9. Neprojednává řadu záležitostí s odbory - nemocnice dostala (pro opakované neplnění této povinnosti) i pokutu od Oblastního inspektorátu práce pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj se sídlem v Ostravě.

 10. Od roku 2005 byl zván na každoroční setkání bývalých zaměstnanců nemocnice (členové Klubu důchodců), ani jednou si nenašel čas - pozván byl celkem sedmkrát.

 11. Od roku 2009 blokuje odesílání e-mailů z adresy odborového svazu do nemocnice a blokoval i odesílání e-mailů z nemocniční adresy bývalé referentky odborů. Vydal v této souvislosti „Příkaz ředitele - omezení používání hromadné pošty“, který byl zaslán dne 20. února 2009 zaměstnancům nemocnice. Ještě téhož dne interním sdělením prakticky všem vedoucím zaměstnancům nemocnice zasílání povolil, rovněž nejsou blokována přání k nejrůznějším záležitostem, sdělení o změně jména, prodej zvířat, shánění dalších osob na výlet, různé reklamy apod. Dle informací, které VOO má, tedy nikdo další zablokován nebyl. Opakovaná snaha VOO o odblokování byla neúspěšná.

 12. Nerespektuje rozhodnutí soudu - dvě zaměstnankyně naší nemocnice se bránily výpovědi z pra-covního poměru soudní cestou - záležitost nakonec řešil až Nejvyšší soud ČR. Aby byla uhrazena ušlá mzda, bylo nutno podat další žaloby na nemocnici. V termínu nebyly uhrazeny ani náklady soudního řízení vynaložené odborových svazem, úhradě pomohlo až exekuční řízení zahájené proti FN.

 13. Závěrem lze konstatovat, ředitel nemocnice odbory v podstatě ignoruje, respektive vyvíjí cílenou snahu k omezení jejich činnosti.

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Parkování zadarmo díky fíglu. Stačí si připlatit za vlastní espézetku

Parkuj na modré | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Češi parkující v centru Prahy na takzvaných modrých zónách zkoušejí fígl, jak nezaplatit za parkovné svého auta ani...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...