3. dubna 2012 10:31, aktualizováno  12:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odboráři přitvrdili. Požadují demisi vlády

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil | foto: ČTK

PRAHA Odbory spolu s občanskými iniciativami dnes zahájily kampaň Stop vládě, žádají předčasné volby. Demonstraci ohlášené v Praze na 21. dubna bude předcházet Týden protestů po celém Česku.

Na samotné demonstraci očekávají odboráři více než 45 000 lidí. Cílem odpůrců kabinetu Petra Nečase (ODS) je zastavení vládních reforem, demise kabinetu a předčasné volby, představil iniciativu předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil. Pokud tyto protesty nepomohou, organizátoři do budoucna nevyloučili ani stávku nebo obsazení univerzit.

PSALI JSME:

"Pohár trpělivosti už překypěl," konstatoval Zavadil. K protestům odborů se připojí více než dvacítka občanských spolků. Součástí zahájené kampaně je web Stop vládě a akce, kterými chtějí organizátoři informovat veřejnost o dopadech reforem.

Na 21. dubna aktivisté chystají demonstraci na Václavském náměstí. Shromáždění vyjde od Domu odborových svazů na Žižkově a dál přes magistrálu a Opletalovu ulici na Václavské náměstí.

Před hlavní demonstrací bude Týden protestů

V týdnu před 21. dubnem se uskuteční protestní akce v mnoha dalších českých a moravských městech. Během Týdne protestů budou pořádat besedy, semináře a protesty různé iniciativy, například ProAlt. K nepokojům se přidala i iniciativa Za svobodné vysoké školy, vadí jim chystaná reforma univerzit.

Nespokojenci požadují například zastavení důchodové reformy, která má umožnit lidem převést část odvodů ze státního penzijního systému do vlastního spoření u fondů, a současné podoby reformy vysokého školství. Ve stávkové pohotovosti jsou například školští odboráři, kterým vadí vládní škrty ve školství.

Odboráři hrozí stávkou

Pokud by protesty nepřiměly vládu k přehodnocení reforem, nevyloučili aktivisté ani další formy nátlaku. "Koalice dopravních odborových svazů se netají tím, že chce protesty dělat maximálně efektivně.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Za maximálně efektivní protestní akce my považujeme stávku a nevylučujeme ji v žádné formě," varoval předseda svazu Luboš Pomajbík, který nevyloučil 24hodinovou stávku i delší. Podobně stávkovali dopravci už loni v červnu, kabinet ale jejich tlaku nepodlehl.

"Mnozí naši iniciátoři také v tuto chvíli uvažují o možnosti okupace vysokých škol," řekl Lukáš Matuška z iniciativy Za svobodné vysoké školy.

15. dubna bude protestovat Holešovská výzva

Kromě odborů a občanských iniciativ protestuje proti vládě i Holešovská výzva. Ta zorganizovala v polovině března protesty po celé ČR, do kterých se zapojily tisíce lidí. Zástupci Holešovské výzvy si už dříve naplánovali demonstraci na 15. dubna.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!